A jó megjelenés fél siker |
A személyzetisek szerint az egyik legfontosabb „kellék” egy állásinterjún a megfelelő öltözet. Bár nem a ruha teszi az embert, azért fontos üzenetet közvetít viselőjéről. Ha kellően professzionális külsőt szeretnél, nem szabad sajnálni a pénzt a ruhákra. Nem is vásárlásnak, befektetésnek érdemes tekinteni, s fontos beszerezni legalább egy olyan kosztümöt, vagy öltönyt, amelyben meg lehet jelenni egy üzleti tárgyaláson. Külön ellenőrizd a cipődet, amely legyen tiszta, s győződj meg róla, hogy a talpa, vagy a sarka sem kopott, vagy koszos.
Mielőtt felöltözöl, gondold át, hogy milyen céghez mész interjúra. A legtöbb helyen nem fognak kinézni, ha lezseren, de elegánsan öltözöl, míg bizonyos vállalatoknál alapkövetelmény a formális ruházat. Indulás előtt nézz a tükörbe, s ha valamelyik kiegészítőd túlságosan „kilóg” a képből, vagy eltereli rólad a figyelmet, inkább vedd le.
Amikor megérkezel a céghez, légy te az első, aki mosolyog, így máris oldhatod a hangulatot és jobb színben tűnhetsz fel. Amikor a bemutatkozásra kerül a sor, kellő hangerővel, érthetően mondd el a nevedet, s nyújtsd ki a kezedet. A kézfogásnál ügyelj, hogy a szorításod ne legyen se túl erős, se túl gyenge. Amikor a többiek mutatkoznak be, ismételd meg a nevüket, így biztosíthatod őket arról, hogy figyelsz rájuk.
A szemkontaktus is nagyon fontos, ez is azt sugallja, hogy jelen vagy a beszélgetésen és figyelsz. Egy trénerektől származó jó tanács szerint ezt úgy tudod elérni, ha beszélgetőpartnered szemébe nézel, és megfigyeled, milyen színűek az íriszei.
Akkor sugározhatsz igazi önbizalmat, ha előre megtervezed a fellépésedet az interjú során. Gondold végig, hogy melyek azok a tulajdonságaid, vagy képzettségeid, amelyekkel bizonyára egyedülálló lehetsz a mezőnyben, s igyekezz ezekre fektetni a hangsúlyt. Ezt úgy tudod a legkönnyebben elérni, ha példákat keresel, amikor ezen előnyös tulajdonságaid segítettek abban, hogy sikereket érjél el korábbi munkáid során. Az interjú során legalább háromszor tégy kísérletet arra, hogy hangsúlyozd ezeket a tényezőket: egyszer az elején, egyszer miközben az interjúztató kérdéseire válaszolsz, végezetül az interjú lezárásakor.
Ezeket a tanácsok bár aprócska változásokat eszközölnek a fellépésedben, azonban ezekkel elérheted, hogy az interjún veled beszélgető személy kellemesen érezze magát a jelenlétedben, ezzel viszont elérheted, hogy pozitív kép alakuljon ki rólad az interjút követő értékelés során.