Nicolas Sárközy belügyminiszter javaslata szerint a jól képzett szakembereknek hároméves tartózkodási és munkavállalási engedélyt adnának. Ugyanakkor a kevésbé iskolázottaknak nehezítik a bevándorlás lehetőségét.
Az érintetteknek franciául kell tanulniuk, meg kell ismerniük a francia társadalom történetét, értékeit, s a jövőben nem jár majd nekik a hosszú távú letelepedési lehetőség, amit eddig tíz éves francia tartózkodás után szinte automatikusan megkaphattak.
Franciaország - mint a többi európai uniós ország - az Egyesült Államokkal, Kanadával, Ausztráliával, Új-Zélanddal és Svájccal versenyez a magasan képzett szakemberek elcsábítása terén. A Nicolas Sárközy által idézett tanulmányok szerint a Kanadába és az USA-ba munkavégzés céljából bevándorlók felének egyetemi oklevele van, ezzel szemben a Franciaországba bevándorlók közül a többség nem fejezte be a középiskolát sem.
Az Európai Bizottság 2003-ban javasolta a tagországoknak, hogy bevándorlási politikájuk részeként a kérelmek elbírálásánál „jutalmazzák” a képzett szakembereket, hiszen ezzel javíthatnak a bevándorlók képzettségi statisztikáján, ami összességében az EU-térség gyorsabb ütemű fejlődését eredményezheti.
Mindemellett a magas munkanélküliségi arányok miatt a kormányoknak nem egyszerű megmagyarázni, miért van szükség bevándorlókra például az informatikában vagy a vendéglátásban.