A klinikák orvosai már több mint két hónapja sztrájkolnak szórványosan, a mostani hét abban különbözik a többitől, hogy nem csak egy-két napra, hanem az egész hétre munkabeszüntetést hirdettek. A sztrájkot úgy szervezik, hogy a sürgősségi eseteket és a súlyosan beteg pacienseket el tudják látni.
Az orvosok érdekképviselete, a Marburger Bund 30 százalékos emelést követel, s a mértéktelenül soknak tartott túlórázás megfizetését. A Marburger Bund adatai szerint egy kezdő orvos fizetése valamelyik egyetemi klinikán, a túlórázást is beleszámítva, átlag bruttó 3500 euró (körülbelül 925000 forint). Frank Ulrich Montgomery, a Bund elnöke azt állítja, hogy minden három német orvos közül egy Németországon kívül próbál elhelyezkedni.
A Marburger Bund tárgyalópartnere, a Német Tartományok Tarifaközössége egyszer már felajánlott egy 16 százalékos emelést, s azt, hogy a papíron 38,5 órás munkahetet változtassák át 42 órásra. A Bund félresöpörte az ajánlatot, mondván, hogy az számításaik szerint ténylegesen csak egy százalékos emelést jelentene.
Németországban egyszerre több területen is folynak sztrájkok, figyelmeztető munkabeszüntetések bér- és munkaügyi vitákban: például a Deutsche Telekomnál, Európa legnagyobb távközlési cégénél, vagy a tartományi-városi közületi-közszolgáltatási szféra egyes szegmenseiben, ez utóbbiakban 14. hete. A Deutsche Telekomnál a béremelés a tét a megmaradt dolgozók esetében, a helyi közületi-közszolgáltatásban a munkaidő hossza.