Gyurcsány Ferenc a tárgyalás nyilvános részén kijelentette, a következő időszakban határozott lépéseket kell tenni egy egyensúlyt tartó költségvetési politika irányába.
Szavai szerint az első másfél évben sok intézkedés lesz, amely egyrészt a hosszú távú állam- és országreform céljait, másrészt a költségvetési feszültségek enyhítését, az egyensúly megteremtését szolgálják.
Ebben a folyamatban vannak olyan társadalmi csoportok, amelyekre különösen oda kell figyelni, ezek a csoportok kevésbé képesek érdekeik érvényesítésére - mondta Gyurcsány Ferenc, aki ilyen csoportoknak nevezte a nyugdíjasokat, a kisgyermekes családokat, azokat akik munkát keresnek, illetve a fogyatékkal élőket.
Gyurcsány Ferenc hangsúlyozta, olyan reformokra törekednek, amelyek egyben stabilitást, a változásokban is biztonságot, kiszámíthatóságot jelentenek.
A kijelölt miniszterelnök szólt arról, hogy a kormányzásra készülő pártok határozott szándéka a kialakult társadalmi partnerség intézményeinek megerősítése, valamint az, hogy a működési garanciákra ha kell magasabb szintű jogszabályokban vonatkozzanak. A parlament előtt lévő erre vonatkozó törvényekről készek további konzultációkra.
Gyurcsány Ferenc foglalkozott azzal is, hogy miközben országosan és ágazatokban kiegyensúlyozott a párbeszéd a munkavállalók, munkaadók között a mindennapokban a munkahelyeken viszont sok a jogsértés, gyakori a munkavállalók kiszolgáltatottsága. A jogszabályok adottak, de ezek betartásával sok a gond a munkahelyeken.
A kijelölt miniszterelnök szólt, hogy az országreform, az állam reformja, az átalakítások, az állam által nyújtott, garantált szolgáltatások átalakítását jelenti, s ez a szolgáltatásokat nyújtó 800 ezer közalkalmazott, köztisztviselő, a szolgáltatásokat igénybevevő valamennyi magyar állampolgár ügye. A reformok arról szólnak, hogy meg kell változtatni a hosszú idő óta kialakult viszonyokat, sokszor igazságtalanságokat. Ezt viszont csak úgy lehet megtenni, ha erről egyenrangú félként konzultálnak az érdekeltekkel.
Wittich Tamás, az MSZOSZ elnöke, valamint az Országos Érdekegyeztető Tanács munkavállalói oldalának soros elnöke a találkozót követően lényegesnek nevezte azt a kormányzati szándékot, hogy a kormány a gyengébbek oldalán kíván állni. Ez nem csupán a hátrányos területek lakóit vagy hátrányos helyzetű csoportok tagjait jelenti, de azokat az álláskeresőket is, akiket egy piacképesebb szakmához kell hozzásegíteni, hogy így elhelyezkedhessenek - jegyezte meg a szakszervezeti vezető.
Wittich elmondta, elbocsátásokról, konkrétumokról nem volt szó a tárgyaláson, csak arról, hogy reformokra van szükség. A szakszervezetek a konkrétumokról a kormány megalakulását követően az Országos Érdekegyeztető Tanács keretei között mondják majd el véleményüket. A lényegesebb elvárásokról viszont már ezen a találkozón is szó esett. Így például a szakszervezeti vezetők elmondták, hogy ragaszkodnak az Országos Érdekegyeztető Tanácsban korábban kötött megállapodások, így például a 3 évre szóló minimálbér emelés teljesítéséhez, szükségesnek tartják az önálló Munkaügyi Minisztérium fenntartását.
A reformokról szólva a szakszervezeti vezető elmondta, abban partnerek, hogy az állam szolgáltató szerepe, hatékonysága javuljon.