A hallgatók legtöbbje vezető pozícióra számít © Marton Szilvia |
"Egyetemet végeztem, lehetek vezető?"
A diplomás pályakezdők munkaerő-piaci hozzáállása nem a legmegfelelőbb: a 4-5 évi tanulásért a fiatalok többsége vezetői állást, kiemelkedő fizetést vár el, holott képességeik korántsem predesztinálják őket erre - derül ki a Fővárosi Munkaügyi Központ Ifjúsági Irodáján. Alapvető hiányosság a gyakorlat, a kommunikációs készségek vagy a csapatmunkára való alkalmatlanság. Bár a munkáltatók az elméleti tudást értékelik, a gyakorlatban való jártasságot is elvárnák egy diplomástól.
Az ideális diplomás munkaerőnek a gyakorlatban kamatoztatható, alapos elméleti tudása van, nagyszerűen kommunikál legalább egy, de inkább két idegen nyelven, képes csapatban dolgozni és felelősséggel döntést hozni. Ebből az egyetem az elsőt tudja biztosítani, jó esetben a gyakorlattal együtt. Ezt egyébként a munkaügyi központok nemcsak állásközvetítésekkel, hanem különböző tanfolyamokkal is segíteni tudják, de egyre több egyetemen karrierirodákban tehetik meg ugyanezt.
Nem árt a tudatosság
2005 októberétől minden pályakezdő igényelhet Start-kártyát a területileg illetékes APEH-nál. 25 (diplomával 30) éves korig váltható ki az életben egyszer, amely a kiváltástól számított két évig lesz érvényes. A kedvezményt csak az első munkahelyre lehet igénybe venni. Nem a munkavállaló adóterhei csökkennek, hanem a munkaadónak a kártyával rendelkező bruttó bére után fizetendő mintegy 39 százaléknyi munkaadói járulékok helyett első évben csak 15 százalékot, a másodikban pedig 25 százalékot kell fizetnie.
Kevesen vannak, akik tudatos pályatervezéssel választottak akár egyetemet, akár szakot, mindenhol meglehetősen magas a szakváltók, karváltók aránya, és az álláskeresés is hasonló bizonytalansággal jár.
"Mindegy" munkakör nem létezik. Első lépésként ezt kell tisztázni, azután lehet a konkrét tervhez állást keresni. Önismereti tesztekkel könnyen ki lehet deríteni az egyéni karrierlehetőségeket, karrierpotenciákat. Nem gond, ha az eredmény kevéssé specifikált vagy túl általános, ugyanis nagyon sok cég keres ilyen, széles alapműveltséggel és kreativitással rendelkező diplomásokat, akik cégen belüli képzéseken kapják meg a munkavégzéshez szükséges tudást. A már említett intézmények igénybevételével pedig viszonylag könnyen lehet a végzettségnek és a képességeknek is megfelelő munkahelyet találni, de érdemes az állásbörzéken is próbálkozni.
Az EU-ban "bármit"
Kevés szó esik az EU-s munkavállalás lehetőségeiről, pedig egyre több államban nyílik meg korlátlanul a munkaerőpiac. Természetesen EU-s munkavállalásnál is érdemes tájékozódni az Europass vagy az Eures oldalain, mert a közvélekedéssel ellentétben nem csak kétkezi szakembereket várnak a munkáltatók.