Munkahelyi stresz. Százmilliárdokba kerül a nemzetgazdaságnak © sxc.hu |
A legstresszesebb napnak a hétfő számít a közszolgák körében, legalább is 56,6 százalék így vélekedik. A többség minden munkanapot figyelembe véve a legstresszesebb időszaknak a reggelt (37,2 százalék), aztán a délutánt (26,3 százalék) tartja.
Amikor azt kérdezték, hogy mi volna, ami elvislhetőbbé tenné a munkahelyi stresszt, a közalkalmazottak szignifikáns többsége (59,1 százalék) jelölte meg a több pénzt. További népszerű válaszok a következők voltak: kisebb munkaterhelés (26,3 százalék), nagyobb elismertség (26,3 százalék), jobb munkakörülmények (26,1 százalék), jobb munka/pihenés arány elérése (24,7 százalék), rugalmasabb munkaidő (21,9 százalék), támogatóbb munkahelyi vezetők (21,1 százalék ) és jobb továbbképzés (13,6 százalék).
A közszektorban dolgozók közel negyede okolta a továbbképzések hiányát a stressz kialakulásában. Sőt 12,5 százalék azt nyilatkozta, hogy nem érti, hogy mit kéne csinálnia.
Az eredményeket kommentálva Kay Baldwin-Evans a felmérését készítő SkillSoft cég kutatási elnökhelyettese leszögezte, hogy a személyzeti vezetőktől származó információk szerint manapság az elsődleges ok, ami miatt az alkalmazottak mulasztanak a munkahelyükről, az a baleseteken, betegségeken és egészségromláson keresztül megjelenő stressz. Ez az Egyesült Királyságban 12,8 elveszett munkanapot jelent évente. Így a stressz éves költsége legalább évi 7 milliárd font.
Feltételezve, hogy a hazai tendenciák hasonlóan érvényesülnek – bár a rosszabb egészségstatisztikák miatt okunk volna feltételezni, hogy a mutatóink rosszabbak –, úgy Magyarországon mintegy 2,3 millió munkanap vész el, ami 350-500 milliárd forintos költséget jelent.
1. Munkaterhelés
2. Az alulértékeltség érzése
3. A munka típusa
4. Határidők
5. Más emberek munkájának elvégzése
6. A munkanap beosztása feletti kontroll hiánya
7. A munkakörnyezet miatti frusztráció
8. Az elvégzett munka miatti elégedettség hiánya
9. A túl hosszú munkaidő
10. Célok hiánya
11. A képzés elmaradása miatti kisebb munkateljesítmény az önmaguktól elvártnál
12. Szervezeti változások, amelyek hatással vannak rájuk és munkájukra
1. Azt látni, hogy mások nem végzik tisztességesen a saját munkájukat
2. A vezetők véleményének változása arról, hogy mit kéne csinálni
3. A támogatás hiánya a vezetőktől
4. A vezetőktől rájuk nehezedő nyomás
5. A vezetők általi sürgetés érzése
6. A vezetők erőszakos magatartása
7. Zavarás a kollégák által
8. Zavarás a vezetők által
9. A kollégák erőszakos viselkedése
10. A kollégáktól származó támogatás hiánya