Pénz beszél © sxc.hu |
Első lépésként vedd fontolóra, hogy hat hónap próbaidőt kérj, ezalatt ugyanis kitapasztalhatod, mit vár tőled leendő munkaadód, és hogyan tudod elvárásait a legjobb tudásod szerint teljesíteni. Ezzel is bizonyíthatod rátermettségedet. A hat hónap letelte után már kérhetsz fizetésemelést.
Ha a bértárgyaláson úgy érzed, hogy nem kérhetsz magasabb fizetést - mert úgysem kapnád meg -, még mindig kialkudhatsz magadnak néhány nappal több fizetett szabadságot. Noha első pillantásra ez kis lépésnek tűnik, hosszú távon mégis profitálhatsz belőle, és a HR-igazgató számára is jóval gazdaságosabb néhány szabadnap kiutalása, mint anyagi követeléseid teljesítése.
Az Egyesült Államokban egyre népszerűbb megoldás, hogy a munkavállalók otthon dolgoznak. A rohamosan fejlődő telekommunikációs technológiának köszönhetően irodádat a lakásodban is berendezheted. A bértárgyaláson így ahelyett, hogy fizetésemelést kérnél, válaszd inkább azt, hogy a hét egy-egy napján otthon dolgozol.
Ha azt latolgatod, hogy egy állás kedvéért másik városba költözöl, mindenképpen vedd figyelembe, hogy milyen plusz költségekkel jár az áttelepülés, és eszerint tárgyalj béredről leendő munkaadóddal. A nagyvállalatok vezetői tisztában vannak vele, hogy a költözés drága mulatság, ezért a legtöbb esetben szívesen hozzájárulnak a költségeidhez.
Amennyiben a cég nem hajlandó megemelni a fizetésedet, cserébe fölkínálhat neked egy jobban csengő titulust. Néhány vállalat szigorúan szabályozza az előmenetelt jelző rangokat, míg mások rugalmasan kezelik ezeket. Semmibe sem kerül a cégnek, hogy adminisztrációs asszisztensként vagy vezető asszisztensként dolgozol, te viszont jobban érezheted magad a bőrödben, és ösztönzőleg hathat rád, ha jól csengő titulus illet meg.
Mindemellett az a legfontosabb észben tartanod, mindegy, milyen extra juttatásokban állapodtok meg a bértárgyaláson, soha ne felejtsd el, hogy ezeket írásban rögzítsétek, így a későbbiekben nem érhet kellemetlen meglepetés.