Az vagy, amit magadra kapsz – tartja a mondás. Ha állásinterjúra készülsz, mindenképpen tartsd szem előtt ezt az alapigazságot. Abból ugyanis, ahogy felöltözöl, leendő munkaadód levonhatja következtetéseit, amelyek döntően befolyásolják majdani megítélésedet, függetlenül attól, szóban hogyan brillírozol.
Az első benyomás a legfontosabb
A bemutatkozó öltözék, amelyet az interjúra választasz, legyen az alkalomhoz, és jövőbeni pozíciódhoz illő. Lehet konzervatív vagy kényelmes, esetleg lezser, de a lényeg, hogy megfeleljen a vállalati elvárásoknak. Mivel öltözékedet arra is használhatod, hogy kifejezd személyiségedet, mindig ügyelj rá, hogy sohase legyen hivalkodó. Az állásinterjún sokat nyom ugyan a latban, hogy milyen ruhát viselsz, mégis elsősorban a képességeid és szakmai tapasztalataid számítanak, nem a sokat emlegetett külcsín.
Tanulmányozd az öltözködési szokásokat
A legtöbb állásinterjúra megfelelő viselet az öltöny, hölgyek esetében pedig a kosztüm. Ha nem vagy biztos benne, hogy a kiszemelt vállalatnál mi a módi, kérdezd meg a cég illetékesét, milyen öltözködési elvárásoknak kell megfelelned. Hogyha a vállalati szabályzat alkalmi viseletet ír elő, nem nyúlhatsz mellé, ha öltönyt/kosztümöt veszel föl. Azon is érdemes eltöprengeni, hogy a többi jelentkező mit visel majd, mert biztos nem szeretnél azzal kitűnni versenytársaid közül, hogy te vagy az egyetlen, aki nem az alkalomhoz illő öltözékben jelent meg az állásinterjún. Ne feledd az öltözködési aranyszabályt: ha nem tudod, mit vegyél föl, válaszd a jól bevált öltönyt vagy kosztümöt, mert még mindig jobb, ha túl konzervatívnak tartanak, mintha alulöltözöttnek.
Mit viselj az állásinterjún?
A klasszikus fekete vagy sötétkék színű öltöny és kosztüm többnyire megfelelő választás. Ehhez fehér vagy pasztell-árnyalatú inget/blúzt ölts, hogy megjelenésed elegáns és harmonikus legyen. Ha mindezt túl egyhangúnak és személytelennek érzed, apró kiegészítőkkel földobhatod öltözéked. Hölgyek esetében ajánlott a diszkrét, ízléses ékszer, míg az urak elegáns nyakkendőt köthetnek.
Mit ne viselj?
© sxc.hu
Ha már szóba került, mit viselhetsz – nyugodt lélekkel - az állásinterjún, jöjjön néhány „tiltott ruhadarab”, amelyet versenyhelyzetben mindenképpen mellőzz. Álláskereső hölgyek esetében ilyen a miniszoknya, a nyitott orrú cipő vagy szandál. A térdig érő, esetleg pár centivel a térd fölött végződő szoknyához minden esetben kötelező harisnyát viselni, a csupasz lábszár látványát ugyanis nem díjazzák egy felvételi beszélgetésen. Nemkívánatos holmi a nyomott virágmintás és nagymintás blúz sem.
A férfiaknál a rosszul megválasztott öltözék azt sugallja, hogy viselője nem figyel a részletekre. Ezért érdemes nagyobb gondot fordítani a megjelenésre, különösen, ha a hőn áhított állás múlhat ezen. Az állásinterjú-öltözékek tiltó listájának élén – a férfiaknál - a rövidnadrág és szandál áll, ezt követi a rikító színű nyakkendő, a magasnyakú pulóver és a pólóing.
Az ördög a részletekben rejlik!
Meg akarod mutatni leendő főnöködnek, hogy ügyelsz a részletekre? Egész lényeddel üzenj neki! Az öltözködés mellett a harmonikus megjelenéshez hozzátartozik a visszafogott, alkalomhoz illő smink, és az ápolt, festetlen vagy diszkrét árnyalatban pompázó köröm is. Ne fújj magadra átható szagú parfümöt és figyelj arra, hogy kézitáskád színe harmonizáljon a ruhád és lábbelid színével.
A férfiaknál ugyancsak fontos az ápolt köröm, az öltözékhez színben passzoló zokni és a fényesre suvickolt cipő. Az aktatáska vagy a táska szintén legyen elegáns és tiszta. Nem szükséges, hogy egy vagyont költs megelenésedre, mindössze gondosan ügyelj arra, hogy az összbenyomás "rendben legyen".