Közel 600 alkalmazottjától válik meg az ÁNTSZ

Utolsó frissítés:

Szerző:

szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Az Állami Népegészségügyi és Tisztiorvosi Szolgálattól (ÁNTSZ) 563 munkatársat bocsátanak el, és ezzel párhuzamosan megyei intézeteket vonnak össze. Az átalakítás következtében hét regionális intézete lesz a szervezetnek.

A létszámleépítésekkel párhuzamosan átalakul a tiszti orvosi szolgálat intézményi rendszere, ami azt jelenti, hogy több megyei intézetet megszüntetnek, a városi szolgálatok egy részét pedig összevonják  - közölte Bujdosó László, országos tiszti főorvos.

Korábban a tiszti főorvos arról beszélt, hogy önmagában a leépítésekkel nincs baj, de az államnak "vissza kell fognia magát a feladataiban, a felelősségében és a beavatkozásában", és akkor vissza lehet fogni azt az apparátus, amely ezeket a feladatokat végrehajtja.

Ezzel kapcsolatban a szakember elmondta: kezdeményezték az Egészségügyi Minisztériumnál az ÁNTSZ tevékenységét érintő jogszabályok módosítását is, hiszen vannak olyan - jelenleg az ÁNTSZ hatáskörébe tartozó - feladatok, amelyeket, ha "elhagynak", nem eredményeznek majd jelentős lakossági egészségkockázatot.

"Egy engedélyező típusú hatóságból egy felügyeleti, ellenőrző hatóságot szeretnénk" - mondta Bujdosó László, hozzátéve: ehhez azonban mintegy nyolcvan jogszabályt kell megváltoztatni abból a 440-ből, amely feladatot ad az ÁNTSZ-nek.

A leépítésekkel kapcsolatban Bujdosó László elmondta: elsősorban nyugdíjas, nyugdíjas korú munkatársaitól válik meg az ÁNTSZ, és kisebb számban aktív korú dolgozókat érint a karcsúsítás.