A balkáni állam munkaügyi minisztériuma által megrendelt felmérés szerint a 15 és 60 év közötti bolgár lakosság 11 százaléka szeretne kivándorolni, ami csökkenő tendenciát mutat a 2001-ben mért 15 százalékhoz képest. A felmérés szerint e korosztályból csak 36 ezren kívánnak a 2007-re tervezett csatlakozás után az Európai Unióban élni és hosszabb távon munkát vállalni.
Több EU tagállam, különösen a munkaerőpiacát az új EU-tagok előtt nem korlátozó Nagy-Britannia tart attól, hogy a bolgár és a román munkavállalók nagy száma tovább fogja növelni a 2004-ben csatlakozott kelet-európai tagállamokból érkező munkavállalói beáramlást.
A Gallup elemzése szerint azok közül, akik az EU-ban szeretnének élni, 40 százalék szeretné elhagyni Bulgáriát a következő két-három évben és többségük Németországba vagy Spanyolországba menne. Az Egyesült Királyság, mely 2004. óta a hivatalos adatok szerint 425 ezer új kelet-európai munkavállalót foglalkoztat, csak a hatodik helyen áll a bolgárok 13 legkedveltebb célországának listáján.
Az EU csatlakozásra pályázó országok közül Törökország kivételével Bulgáriában a legalacsonyabbak a bérek, havonta átlagosan 150 euró. A kommunizmus bukása után, 1989 óta a lakosság száma folyamatosan csökken. A 2005-ös népszámlálási adatok szerint az 1992-ben följegyzett 8,5 millióról 7,7 millióra csökkent, ezzel népesség szempontjából a világ egyik leggyorsabban hanyatló állama.