Egyetértés a foglalkoztatási törvény módosításáról

Utolsó frissítés:

Szerző:

szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Támogatta az Országos Érdekegyeztető Tanács (OÉT) pénteki ülésén a munkavállalói és a munkaadó oldal a foglalkoztatási törvény módosítására előterjesztett változások irányát, de több pontban csak a részletszabályok ismerete után mondanak végleges véleményt - hangsúlyozták képviselőik.

Fehér József, a munkavállaló oldal szóvivője elmondta: jónak tartják a foglalkoztatást elősegítő támogatási rendszer egyszerűsítését, azt hogy ezek a szabályok eleget tegyenek az európai uniós elvárásoknak. Ugyanakkor többet szeretnének tudni a részletszabályokról.

A munkaügyi intézményrendszer megyeiről regionálissá szervezése is támogatható, de alaposabb előkészítést igényelne - mutatott rá Fehér József.

Szabadkai Antal a munkaadói oldal szóvivője ugyancsak alaposabb felkészülést tartott szükségesnek a régiós átszervezéshez. Mint mondta ez az érdekképviseletek helyi intézményrendszerének is feladatokat ad. Jelenleg ugyanis a Munkaerőpiaci Alap a megyékre jutó decentralizált részéről a megyei munkaügyi tanácsok döntenek, melyekben a helyi munkaadói és munkavállalói szervezetek is képviseltetik magukat. A régiós átalakítás során ezeket a munkaügyi tanácsokat is át kell szervezni.

Székely Judit, a Szociális és Munkaügyi Minisztérium szakállamtitkára kifejtette: a részletszabályok az előterjesztésben vázoltakat követik majd, de természetesen azok megvitatására is készek. Ismertette: a regionális átszervezés előkészítése jól halad. Ennek egyik fontos eleme, hogy régiónként 3-5 munkaügyi kirendeltség végzi majd az összes pénzügyi, számviteli munkát, a papírfeladatokat, az összes többi kirendeltség - amelyeket ezentúl munkaügyi irodáknak neveznek - csak az ügyfelekkel foglalkozik az átszervezést követően.

A szakállamtitkár elmondta: a foglalkoztatást elsegítő támogatási rendszer jelenleg igen bonyolult, 40 elemből áll. Ennek egyszerűsítése a munkavállalókat és a munkaadókat egyaránt szolgálja.

Számos támogatási formáról még a viszonylag tájékozottabb ügyfelek sem tudnak. Ezért tervezik, hogy decemberben széles körű tájékoztatási kampány indul a foglalkozatást elősegítő támogatási formákról.

Csizmár Gábor, a Szociális és Munkaügyi Minisztérium államtitkára elmondta: a bértárgyaláshoz szükséges előterjesztést csak akkor tudják megtenni, ha már ismertek a jövő évi költségvetés fő számai. Ez október 10. után várható, akkor kezdhető meg ez a tárgyalás - mutatott rá Csizmár Gábor.