Listán a munkaügyi jogszabályokat megsértő munkáltatók

Utolsó frissítés:

Szerző:

szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A cég neve vagy adószáma alapján lehívható az Országos Munkabiztonsági és Munkaügyi Főfelügyelőség (OMMF) honlapján közzétett adatbázisból, hogy az adott munkáltató ellen a múlt év augusztusa óta hoztak-e munkaügyi jogszabályok megsértése miatt jogerős és végrehajtható határozatot.

Az erre vonatkozó jogszabályok szerint csak azok a cégek vehetnek részt közbeszerzésben, illetve azok részesülhetnek állami támogatásban, amelyek a munkaügyi előírások szerint tevékenykednek, rendezett munkaügyi kapcsolatokat tartanak fenn.

A szociális és munkaügyi miniszter szeptember 23-tól hatályos rendelete szerint - azóta szerepel a honlapon a nyilvános lista - a pályázatokat elbíráló intézmények a korábbiaknál lényegesen egyszerűbben győződhetnek meg a rendezett munkaügyi kapcsolatok követelmény teljesítéséről. Csak beírják az OMMF honlapjára a kérelmező cég nevét vagy adószámát, s máris meggyőződhetnek arról, hogy az adott vállalkozás szerepel-e az adatbázisban, azaz megsértette-e a munkaügyi jogszabályokat.

Korábban a közbeszerzésben induló, vagy állami támogatásért pályázó vállalkozásnak kellett beszereznie az OMMF-től az igazolást. A rengeteg igazolás kiadása viszont szinte megoldhatatlan többletfeladatot jelentett a hatóságnak. Ezt követően már a közbeszerzésben, állami támogatásban eljáró intézményeknek adták ki összevontan, csoportosítva az igazolásokat. A jelenlegi változat jelenti a legkevésbé bürokratikus igazoláskiadást.

Mindez jogkövető magatartásra is ösztönöz a nyilvánosság erejével. Mivel a munkaügyi jogszabályokat be nem tartó cégekről, a vétségről bárki tájékozódhat, ezért nem túl jó ajánlólevél a listán szerepelni. A nyilvántartás nem kínál fel valamiféle csoportosítást, összesítést a lekérdezéshez.

A közelmúltban azt közölte az OMMF, hogy az év elejétől augusztus végéig az ellenőrzött 17569 munkáltatóból 12029-nél találtak valamilyen munkaügyi jogszabálysértést. Az ellenőrzött munkáltatóknál foglalkoztatott 183 452 munkavállalóból 105 736-ot foglalkoztattak a munkaügyi jogszabályok megsértésével. A munkaügyi felügyelők mintegy 7300 alkalommal munkaügyi bírságot szabtak ki a szabálytalanságok miatt, 3200 esetben a szabálytalanság megszüntetésére szóló határozatot hoztak.