A 2003-ban indult pereskedésben született ítélet szerint a kórháznak visszamenőleg ki kell fizetnie a sugárveszély kockázatának kitett dolgozóit, így a sugárterápiás osztály harminc munkatársa egyenként másfél-kétmilliós összegre számíthat - mondta Szalay András, a munkavállalók jogi képviselője. A Fővárosi Bíróság ugyanis szerdai jogerős ítéletében kártérítésre kötelezte az intézetet.
Az Országos Onkológiai Intézetet tavaly nyáron elsőfokú, nem jogerős ítéletében a Fővárosi Munkaügyi Bíróság harminc millió forint megfizetésére kötelezte. Szalay András szerint ügyfelei - röntgen-asszisztensek és adminisztratív dolgozók - azért jogosultak a kockázati pótlékra, mert munkaidejük legalább felében egészségkárosító körülmények között dolgoznak. Ezért a jelenlegi törvény szerint az intézmény köteles illetménypótlékot fizetni. Hozzátette: a felpereseknél fennáll az „ionizáló sugárzás veszélyének kockázata”.
A kórház évek óta nem hajlandó fizetni a kockázati pótlékot, ezért az ítélet szerint a havi 18000 forintos járandósághoz most a kamatokat is hozzáadják. Így jön ki a mintegy ötven milliós kötelezettség.
2001-ben Győrben, 2004-ben pedig a Fővárosi Bíróságon már jogerősen lezárult az első két ilyen jellegű, precedensértékűnek tekinthető ügy. Akkor a bíróság első- és másodfokon egyaránt a röntgen-asszisztenseknek adott igazat - emlékeztetett az ügyvéd, aki több fővárosi kórház munkavállalóit képviseli hasonló ügyekben.
„Az intézmény természetesen eleget tesz jogi kötelezettségének, fizetünk a dolgozóinknak” - mondta Keszthelyi Oszkár, az Országos Onkológiai Intézet ügyvédje. Ugyanakkor hozzátette: elviekben még nem zárták ki, hogy a Legfelsőbb Bírósághoz fordulnak jogorvoslati kérelemmel.
Ötvenmillió forintnyi elmaradt kockázati pótlék
Utolsó frissítés:
Ötven millió forintot kell kifizetnie az Országos Onkológiai Intézetnek a kórház sugárterápiás osztályán dolgozó harminc munkatársnak a Fővárosi Bíróság jogerős ítélete szerint.