A holland kabinet azért enyhíti a munkavállalás szabályait a „tudós dolgozók” számára, hogy ezzel az abszolút EU-konform támogatással segítse a magas képzettséget, nagy szakmai tudást igénylő gazdasági ágazatokat. A kormány bízik abban, hogy a részleges liberalizációval sikerül pótolni a munkaerőpiacon jelentkező hiányt.
A munkaadók eddig csak abban az esetben alkalmazhattak EU-n kívüli országból származó dolgozót, ha az unióban az adott posztra senkit sem sikerült találni. A jövőben a külföldit foglalkoztató cégeknek nem kell előzetes engedélyt beszerezniük, ha EU-n kívüli országból származó orvost vagy kutatót alkalmaznának.
Az új rendszerben a külföldi orvosok és kutatók öt évig dolgozhatnak Hollandiában. Bérezésük a helyi szabályok szerint alakul: minden 30 évesnél idősebb munkavállalónak legalább évi 45 500 eurós fizetést kell biztosítani. Ez alól egy kivétel van; a kormány csökkentette a minimálbér szintjét azon egyetemi oktatók és akadémikusok esetében, akik posztdoktori tanulmányokat folytatnának Hollandiában.