A független szakpolitikai elemzésekkel foglalkozó intézet kutatásából kiderül, hogy Bulgáriából nem lehet jelentősebb számú munkavállalóra számítani.
A feltételezett 100-150 ezer román állampolgár akkor jelenhetne meg a magyar munkaerőpiacon, ha Magyarország azonnal szabad munkavállalást biztosítana részükre. Ez azonban az intézet feltételezései szerint nem valószínű, mert a kormány minden bizonnyal arról dönt majd, hogy legalább két évig korlátozza a munkavállalást és csak bizonyos régiókban és szakmákban könnyíti meg azt.
Az intézet munkatársai elmondták, hogy a 100-150 ezer munkavállalóba beszámítottak 30-40 ezer már itt dolgozó romániai munkavállalót is, hiszen a Magyarországon jelenleg legálisan tartózkodó 64 ezer román állampolgár mintegy kétharmada legális munkavállaló. Kérdés, hogy jelenleg hány illegális romániai munkavállaló dolgozik Magyarországon.
Az intézet arról nem készített elemzést, hogy a nemzetközi modell szerint kikalkulált számot miként befolyásolja, hogy a romániai magyar nemzetiségű állampolgárokat szívesen alkalmazzák a magyarországi munkáltatók.
A romániai munkaerő számára az intézet szerint nem Magyarország az elsőrendű célpont. Egy korábbi, 2005-ös kérdőíves felmérés szerint a román munkavállalóknak csak 6 százaléka jelölte meg Magyarországot célországként. Az Európai Unió országaiban már jelenleg is 2,2 millió román állampolgár dolgozik, elsősorban Olaszországban és Spanyolországban. A bolgár munkavállalók leginkább Spanyolországban és Görögországban kívánnak munkát vállalni.
Romániából 100-150 ezer munkavállaló érkezhet
Utolsó frissítés:
Románia uniós csatlakozása után 100-150 ezer romániai munkavállalóra lehet számítani Magyarországon a magyar és a román bruttó hazai termék különbsége alapján számított modell szerint — áll a Nézőpont Intézet kutatásában.