Az EU-vezetés, a munkaadói EU-szövetségek és a szakszervezetek képviselőinek részvételével folytatott szociális csúcson az volt a fő téma, hogyan lehet javítani az unióban a munkaerőpiac hatékonyságát a növekvő verseny és a népesség öregedésének szorításában. Az ülés kulcsszava a munkaerőpiac rugalmasságának és biztonságának egyidejű biztosítása (újonnan alkotott angol műszóval flexicurity) volt.
José Manuel Durao Barroso, az Európai Bizottság elnöke bejelentette, hogy az „EU-kormány” jövő tavasszal új javaslatokat tesz közzé a témáról. Mind ő, mind az elnöklő Matti Vanhanen finn miniszterelnök elengedhetetlennek minősítette a változást.
Vanhanen a találkozón kifejtette: javítani kell az Európai Unió képességét arra, hogy előrejelezze az öregedő társadalommal és a fokozódó nemzetközi versennyel járó munkapiaci és szociális kihívásokat, alkalmazkodjon hozzájuk, és saját fejlődésére használja ki azokat.
Az ülésen a munkaadókat képviselő uniós szövetség (UNICE) nevében Ernest-Antoine Seilliere elnök és Philippe De Buck főtitkár, a szakszervezeteket tömörítő ETUC képviseletében Cándido Méndez elnök és John Monks főtitkár vezetett delegációt, míg az uniót a jelenlegi finn, illetve a soron következő német és portugál elnökség képviselte csúcsszinten (Franz Müntefering alkancellár, illetve José Sócrates miniszterelnök révén) Barroso és Vladimír Spidla munkaügyi biztos, továbbá Javier Solana külpolitikai főképviselő mellett.
A UNICE képviselői a találkozó után tartott sajtótájékoztatón jelezték, hogy a biztonság és rugalmasság egyidejű szem előtt tartása lendíthet a versenyképesség növelésén, miközben nem sodorja veszélybe a munkahelyeket. A szakszervezeti résztvevők azonban azt hangsúlyozták, a két szóban forgó törekvés közül a biztonságra kell helyezni a hangsúlyt.
A sajtóértekezleten szó esett a munkaidő korlátozását célzó uniós irányelvről is. Tarja Filatov finn munkaügyi miniszter elmondta, az elnökség mindent megtesz azért, hogy a kérdésben mielőbb döntésre jussanak. Az EU 48 órában maximálni kívánja a heti munkaidőt, ám elsősorban az ettől eltérő hagyományokkal rendelkező Nagy-Britannia ezt kereken ellenzi. A megoldás úgy érhető el, ha megfelelő lehetőséget találnak Londonnak az irányelv alkalmazására meghatározott körülmények között - derült ki a nyilatkozatokból.
Hogyan növelné az EU a munkerőpiaci hatékonyságot?
Utolsó frissítés:
Rugalmassággal és a biztonság növelésével kíván válaszolni az Európai Unió a jelenlegi nemzetközi gazdasági helyzet munkaerő-piaci és szociális kihívásaira, de a haladást óvatosan képzeli el a versenyképesség növelésének és a szociális vívmányok megtartásának egyidejű biztosításával - derült ki a finnországi Lahtiban tartott csúcsszintű érdekegyeztetési tárgyaláson.