Franciaországban a vendéglátóipar átáll a 35 órás munkahétre

Utolsó frissítés:

Szerző:

szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A többi szektorhoz hasonlóan a vendéglátóipar is átáll a 35 órás munkahétre Franciaországban, miután a kormány ajánlásának megfelelően az Államtanács megsemmisítette a 39 órás munkahét megtartásáról két munkáltatói szervezet és három szakszervezet között két évvel ezelőtt létrejött megállapodást - adta hírül a Le Figaro.

A 2004-ben aláírt megállapodás értelmében a 39 órás munkahétért cserébe a francia szállodák, éttermek és kávézók munkavállalóinak eddig hat hét szabadság járt, és a szektorban a minimálbér a mindenkori minimálbérnél 280 euróval volt magasabb.

Az Államtanács döntésének értelmében azonban ezentúl a 36. órától túlórapénz jár a szektor 800 ezer alkalmazottjának, s a döntés visszamenőleg, az elmúlt 18 hónapra is érvényes. A megállapodást két évvel ezelőtt visszautasító szakszervezetek országos kampányt indítottak azért, hogy a munkavállalók azonnal reklamálják munkahelyükön az összeget.

A munkaadók képviselőinek véleménye szerint a döntés fékező hatással lesz a szektor aktivitására és a húsz munkavállalónál kevesebb alkalmazottat foglalkoztató cégeknél (a szektor 95 százaléka) a fizetések, azaz az alkalmazottak vásárlóerejének csökkentésével jár. Azért is, mert a megszűnő hatodik hét szabadságot a munkavállalók többsége nem használta ki, s azt a munkaadók inkább kifizették.

Az Államtanács döntése némi zavart keltett a munkaügyi minisztériumban, ugyanis a 2004-es megállapodás eltörlésével jogilag egy 1999-es rendelet vált újra hatályossá, amely 43 órás munkahetet írt elő a vendéglátóiparban dolgozóknak. A helyzet tisztázására Dominique de Villepin kormányfő csütörtökön azonnali tárgyalásra szólította fel a feleket a munkaidő, a fizetési sávok és a szabadság időtartamának meghatározására.