Az öt kontinens 156 országának szakszervezeteit tömörítő szervezetet azt követően alakították meg, hogy kedden megszűnt a szociáldemokrata irányultságú Szabad Szakszervezetek Nemzetközi Szövetsége (ICTFU), valamint a kereszténydemokrata elveket szem előtt tartó Munkavállalók Nemzetközi Szövetsége (IUF), és kimondták egyesülési szándékukat.
A brüsszeli székhelyű ICTFU-t 1949-ben Londonban hozták létre, és 241 szakszervezeti szövetség tartozott hozzá mintegy 155 millió szervezett munkavállalóval. Az 1920-ban Hágában alakult IUF-hez pedig 144 nemzeti szakszervezeti szövetség csatlakozott. Az újonnan alapított ITUC központja Brüsszelben fog működni.
A bécsi vásárvárosban megrendezett háromnapos alapító kongresszus megnyitóján mintegy 1600 küldött vett részt több mint másfél száz ország szakszervezeti szövetségeinek képviseletében. Heinz Fischer osztrák elnök felszólalásban rámutatott, hogy a szakszervezetek a demokratikus társadalom fontos részét képezik, és egységes nemzetközi szervezetük megalakítása után szövetségeseket kell keresniük.
Guy Ryder, az ITUC főtitkára szerint továbbra is demokratikus és független szakszervezeti mozgalomra van szükség. A főtitkár már az alapító kongresszus előtt tartott sajtóértekezleten is rámutatott: nincs alapja a nemzetközi szakszervezeti mozgalom további megosztottságának, tekintettel az új kihívásokra, például a globalizációnak a munkaerőpiacra gyakorolt hatására.
Nemzetközi Szakszervezeti Szövetség alakult
Utolsó frissítés:
A világ 166 millió munkavállalóját tömöríti a Bécsben megalakított Nemzetközi Szakszervezeti Szövetség (ITUC), amely a nemzetközi szakszervezeti mozgalom egységesülésének a jegyében jött létre a globalizálódó világ körülményei között.