Tetszett a cikk?

Egyes személyügyi igazgatók szerint a HR szakmához gazdasági végzettség szükséges, mások a gazdasági és jogi kombinációra, néhányan pedig a HR-es diplomára esküsznek. Egyáltalán szükség van-e, elvárás-e a HR-es diploma a szakma gyakorlásához? Szakértők válaszolnak.

Szőcs László, a Mol HR igazgatója közgazdászként úgy véli, hogy a HR-es munkakörhöz nem feltétlenül szükséges a HR-es végzettség, bár nem hátrány, ha van. Viszont gyakorlati tudást nem nagyon szereznek a frissen végzett humánerőforrás-diplomások. "Nincs humánerőforrás-diplomám, és úgy gondolom, ez a papír nem feltétlenül szükséges ehhez a szakmához, mivel ez nem atomfizika, vagy sebészet, ahol az átfogó szaktudás és alapismeretek megléte az első pillanattól alapvetően szükséges, és ami nélkül képtelenség boldogulni. A humánerőforrás-tudás leginkább tapasztalati úton megszerezhető ismeret. Ez a szakma legalább annyira jól, sőt talán jobban elsajátítható a gyakorlat során, mint az iskolapadban" - nyomatékosítja Szőcs László.

Ki kell érdemelni a szakma megbecsülését

Elmélet és gyakorlat. Élesben
© sxc.hu
Dr. Jagicza Ágnes, az Invitel HR és jogi vezérigazgató-helyettese közgazdász és jogász egyetemi diplomával, illetve külföldi coaching és HR stratégiai tanulmányokkal a zsebében ihasonlóan vélekedik. „Nem árt, ha egy HR-es munkatársnak van humán erőforrás végzettsége, de nem feltétlenül szükséges ehhez a munkához. A rendszerváltás óta a HR-es munkakör sok funkcióval bővült, manapság elengedhetetlen az általános rálátás, azonban sok cég még nem tart itt” - mondja dr. Jagicza Ágnes. A vállalati világban a HR-s sokszor az utolsó helyet tölti be a ranglétrán, és gyakran olyan embereket ültetnek be a HR vezető székébe, akik máshoz nem értenek.

Milyen végzettség szükséges a HR szakmához?

Szőcs László szerint ehhez a szakmához a HR-es diploma nem szükséges, viszont a felsőfokú végzettség, nyelvtudás és nyitott látásmód nélkülözhetetlen. „A HR a gazdasági, üzleti élet szerves része, így leginkább informatikai, pénzügyi, gazdasági tudás szükséges hozzá. Ezt a szakmát lehet az elejéről kezdeni, úgy, hogy végigjárjuk a ranglétrát, kitanuljuk a szakma minden csínját-bínját és eljutunk oda, ahova kompetenciáink engednek. Illetve kerülhetünk más területről, vezetői felkészültségünket bizonyítva, tapasztalatokkal felvértezve mindjárt a ranglétra tetejére, hiszen ott már nem csak a szakmaiság dominál. Középszinten viszont valóban elengedhetetlen a szakmai tudás” - véli a HR-igazgató. A közgazdász végzettség, mivel elég általános és átfogó tudást ad, arra is jó, hogy számos lehetőség közül válogathassunk az üzleti életben. Pályakezdőként könnyű bekerülni bárhova, hogy aztán az ember magába szívja a gyakorlati tudást, amin áll vagy bukik az egész karrier. A vállalat élén pedig úgyis a vezetői készségek, az alapvető látásmód dominál - vallja Szőcs László.

Nem rossz irány a HR végzettség, csak kevés

Jagicza Ágnes szerint elegendő egy HR-továbbképzés, ha az alapos, egyetemi végzettségre épül. Természetesen az emberi erőforrás menedzsmenthez további plusz ismeretek szükségesek, pszichológiai, kommunikációs, illetve emocionális képességek, illetve tudni kell - nem árt szeretni - az emberekkel bánni. De sajnos ma Magyarországon nem nagyon van olyan egyetem, ahol megfelelő szintű HR-ismeretre lehet szert tenni. A legtöbb helyen az elméleti tudás van túlsúlyban, és a gyakorlat egy az egyben hiányzik.

Amit jó, ha tud a HR-vezető

Jó, ha a HR-menedzser tisztában van három feladatkörrel: az elsőbe a munkaköralapú módszerek tartoznak, mint a munkakörök elemzése, létszámtervezés. A második a HR-adminisztráció része, a harmadik pedig a teljesítményértékelés, a tréningprogramok ismerete, valamint a különböző „soft skillek”, vagyis a személyiségjegyek, kompetenciák, és azok lefordításra üzleti nyelvre - emeli ki dr. Poór József, a Humán Erőforrás Szakemberek Országos Szövetségének (HSZOSZ) elnöke.

Tartalmi partnerünk a HR Portál. A cikk teljes szövegéért kattintson ide.

hvg.hu Tech

Kávézókban zajlik a jövő irodai munkája

Napjainkban az irodai munka jelentős részét az adminisztrációs feladatok teszik ki, éppen ezért sokszor érezzük monotonnak a hétköznapjainkat. A Canon futurológiai jelentése azonban bíztató változásokra hívja fel a figyelmet.

Karrier

Szóvivőink górcső alatt: mi kell a sikerhez?

Nagy dilemma egy szervezet életében, hogy a szóvivői munkát kire bízza: kommunikatív háttérmunkásra vagy PR-ban képzett szakemberre. Többek között erről beszél dr. Kathi Attila a Nemzeti Fogyasztóvédelmi Hatóságtól, Sipos Jenő a Vám- és Pénzügyőrség Országos Parancsnokságától, valamint Győrfi Pál az Országos Mentőszolgálattól.

hvg.hu Karrier

Meghökkentő szokások az irodában

Az ideális alkalmazott pozitív tulajdonságainak köszönhetően rátermett, a főnök és a kollégák álma, munkahelyén és az üzleti életben is megállja a helyét. A szokatlan, esetleg furcsa szokásokról, amelyek előrelendíthetik a szakembert, és hozzájárulnak előmeneteléhez, sikeréhez, már kevesebb szó esik.

Komolyan aggódhatnak az orvosi ellátás miatt a Budapesten és Pest megyében élők

Komolyan aggódhatnak az orvosi ellátás miatt a Budapesten és Pest megyében élők

Tarr Zoltán, a Tisza Párt alelnöke: a Református Egyház zsinata oszlassa fel magát, válasszanak új vezetőket

Tarr Zoltán, a Tisza Párt alelnöke: a Református Egyház zsinata oszlassa fel magát, válasszanak új vezetőket

Megint emelkednek az üzemanyagárak

Megint emelkednek az üzemanyagárak

Íme 7 alaptipp a tökéletes rizottó elkészítéséhez

Íme 7 alaptipp a tökéletes rizottó elkészítéséhez