Tetszett a cikk?

Válság idején számos vállalat követi az ilyenkor általános, első reakcióként jelentkező magatartásformát: versengés helyett visszavonul, erőforrásait leépíti és legjobb esetben is csak várakozó állásponton marad. Ám ez aligha lehet nyerő stratégia, a sikeres vállalkozások ugyanis elébe mennek a változásoknak és különböző innovatív megoldásokkal hasznot húzhatnak a válságból.

A vállalkozások leginkább a létszámleépítést választják elsődleges megoldásként költségeik csökkentésére. Holott a versenyképesség növelése érdekében a munkahelyek megőrzése és a meglévő munkaerő-állomány kiaknázása lenne célszerű megoldás. Nemzetközi kutatások is azt jelzik: a közeljövőt tekintve nem üdvözítő megoldás az alkalmazotti állomány leépítése, hiszen a vállalkozások fejlődése szempontjából nélkülözhetetlenek a tehetséges munkatársak.

Azoknál a vállalkozásoknál, amelyek hamar eszméltek, már most prioritást kap az új alkalmazottak felvétele, kihasználva a munkaerőpiacon „tengődő”, kiemelkedő kompetenciákkal és tapasztalatokkal bíró munkaerőt. Azok, akik most nem eszmélnek, csak akkor fegyverkezhetnek fel új munkatársakkal, amikor a tehetségért vívott háború már teljes erővel tombol. Ráadásul sokkal magasabb költségek mellett.

A másik komoly problémát a meglévő tehetségek megtartása jelenti. Különösen igaz ez a hazai kis- és középvállalkozói szektorra, ahol a humánerőforrás-menedzsment eszközök alkalmazása nem tudatos. Ezeknek a cégeknek nincs energiájuk, forrásuk a dolgozók képzésére, készségfejlesztésére, motiváltságának javítására, vagy épp a lojalitás erősítésére. Egy kisvállalkozás emberi erőforrás menedzselési feladatainak mennyisége általában nem indokolja külön HR szakember foglalkoztatását. A legszükségesebb feladatokat - munkatársak kiválasztása, teljesítményük értékelése, bérezés vagy az alkalmazottak képzése, fejlesztése - a menedzserek látják el legjobb tudásuk szerint, de általában szakirányú ismeretek nélkül. Intézkedéseikre általánosan jellemző, hogy hirtelenek, reaktívak, informálisak. A kisvállalkozások sajátossága a „külső" bizonytalanság, melynek jellegzetes, több kutató által megfigyelt következménye, hogy a kisvállalkozások rövid távú stratégiákkal működnek és a menedzsment gyakran spontán döntéseket hoz. Azok a menedzsment technikák - foglalkoztatásban például  a funkcionális rugalmasság vagy a személyi költségek csökkentési módszerei - vannak jelen folyamatosan a vállalkozások életében, amelyek a mindennapi operatív munkában tudják bizonyítani életképességüket.

© sxc.hu
Fentiek ismeretében szinte kézenfekvő megoldásként adódik a távmunka mint modern és hatékony munkavégzési és foglalkoztatási forma. A távmunka előnyeiről már számos cikk és tanulmány született, itt most csak a válsághoz közvetlenül kapcsolódó pozitív jellemzőket említjük. A munkavégzés költségei (irodabérlés, rezsiköltségek, a munkába járás költségei, stb.) a távmunka segítségével minimálisra csökkenthetők, ez a munkáltatók számára elsődleges kritériumként jelentkező válságintézkedést szolgálja. Bármekkora válság sújtja is a vállalkozásokat, az igazán értékes munkavállalók elégedettségének és elkötelezettségének növelése már nem elhanyagolható szempont. Általában lehetséges megoldásként adódik a juttatások növelése, vagy egyéb, vállalati kultúrához kapcsolódó fejlesztések, a kutatások és vállalati tapasztalatok azonban azt mutatják, hogy az úgynevezett higiénés tényezők javítása önmagában nem alkalmas az elégedettség hosszú távú növelésére. Ennek hatása egy-két hónapig érvényes, utána a munkavállaló megszokja és újabb igényeket támaszt a munkáltatóval szemben. Emiatt a HR számára folyamatos kihívást jelent a munkakörök tartalmának és kialakításának újszerű és vonzó kivitelezése, amely hosszú távon is alkalmas a munkavállalók elégedettségének fenntartására. A távmunka a rugalmasabb munkabeosztásnak, valamint a munka és a magánélet egyensúlyban tartásának is kedvez.
Terítéken a távmunka (Oldaltörés)

Forgács Tamás (Magyar Távmunka Szövetség) a következőképpen vélekedik a távmunka válságban betöltött szerepéről: „A távmunka esetében követelmény, hogy a munkakörbe tartozó feladatok a munkahelytől távol, elektronikusan is elvégezhetőek legyenek, a munkahelyi infrastruktúra használata nélkül, alacsonyabb felügyeleti és menedzselési ráfordítással. A munkafeladatok az alapos átgondolás után így sokkal meghatározottabbá, strukturáltabbá és motiválóbbá válhatnak, ami a munkavállaló további elégedettségét és lojalitását eredményezheti, ez pedig a válságban kulcsfontosságú lehet.”

Emellett véleménye szerint az sem elhanyagolandó szempont, hogy a távmunka a munkába járás költségeit (pénzbeli és időbeli igényét egyaránt) csökkenti. Egyes kutatások szerint a napi 1-2 órás utazás éves szinten akár 40-60 napot is kitesz, amely a fizetett szabadságot is növelhetné. Ennek a holtidőnek a felszabadítása az egyik fontos eleme a távmunkavégzés előnyeinek.

A jól kimutatható előnyök ellenére a távmunka korántsem terjedt el Magyarországon. Ennek egyik legfőbb oka a megcsontosodott vállalati kultúra, ahol a munkaszervezés nem a mérhető eredményekre, hanem a munkaidőre és annak maradéktalan kitöltésére koncentrál. A legtöbb vezető a munkaerőköltségek csökkentésének egyetlen módszerét a fizetések csökkentésében és/vagy a dolgozók elbocsátásában látja. „Bár hallott a távmunka lehetőségéről, inkább kirúg tíz embert, mert az számára ismerősebb megoldás” – véli Forgács. „Egy idő után – és különösen válság idején – viszont felértékelődik a távmunka, hiszen egy ponton túl nem lehet újabb embereket leépíteni, további költségcsökkentésre viszont szükség lenne” – teszi hozzá. 

A hazai kkv-szektor szereplői körében végzett egyik nem reprezentatív kutatás során – amelyben a munkaerőpiaci rugalmasságot elősegítő atipikus foglalkozatási formák alkalmazását vizsgálták a hazai kis- és középvállalkozásoknál – a megkérdezett vállalkozások távmunkával kapcsolatos véleményét vették górcső alá. A megkérdezettek látják ezen alternatív forma lehetőségeit (ilyen a beruházás csökkentés vagy az alacsonyabb költségek), de egyelőre meghatározóbbnak vélik a vállalkozás profiljának determináló hatását, valamint a működéshez szükséges rendszer kiépítetlenségét és a kiválthatóságot. A vizsgálat során kimutatható volt az ún. kemény szervezeti tényezők (pl. vállalati méret, árbevétel, iparág) semleges hatása, azaz a távmunka ezektől függetlenül működhet a vállalkozások körében. Ugyanakkor a vállalkozások vezetői szöveges válaszaikban úgy nyilatkoztak, hogy ilyen irányú döntéseiket nem elsősorban gazdasági vagy üzleti tényezőkre alapozzák, hanem a szervezet olyan puha tényezőire, amelyek a bizalomra, menedzsment attitűdökre, meglévő foglalkoztatási szokásaikra vezethetők vissza.

A távmunka olyan lehetőség, amelynek alkalmazását az adott vállalat stratégiája, céljai és feladatai döntik el. Jelen pillanatban a kisebb és közepes vállalkozások megszorító intézkedéseik között a költségcsökkentést és létszámleépítést, fejlesztő intézkedésként pedig a hatékonyságnövelést választják. A távmunka önmagában és rövid távon kevéssé működő megoldás, és munkahelyteremtés helyett inkább a meglévő munkakörök működésének javítására, a vállalati profitkényszer és piaci verseny hatására történő átszervezésre, költségcsökkentésre alkalmas. Bevezetéséhez azonban mindenekelőtt a munkáltatók attitűdjének teljes megváltoztatása szükséges.

Finna Henrietta, egyetemi adjunktus, BME MVT

MTI Karrier

701 új távmunkahely jöhet létre

A 2009-es távmunka-pályázaton 122 pályázó több mint 453 millió forint támogatást nyert el, így összesen 701 új távmunkahely jöhet létre - mondta Simon Gábor, a Szociális és Munkaügyi Minisztérium államtitkára kormányszóvivői tájékoztatón.

Megtalállak még! – slágerrel üzent Magyar Péternek Menczer Tamás újévi beszédében

Megtalállak még! – slágerrel üzent Magyar Péternek Menczer Tamás újévi beszédében

Változnak az igazoltatás szabályai

Változnak az igazoltatás szabályai

Ukrán metálra foglalta össze az évet Orbán egy videóban

Ukrán metálra foglalta össze az évet Orbán egy videóban

Márton ikrek: Ha az edző eléri a gyerekeknél, hogy higgyenek magukban, az az egész életüket elkíséri

Márton ikrek: Ha az edző eléri a gyerekeknél, hogy higgyenek magukban, az az egész életüket elkíséri