A cégek félnek megbüntetni a lusta dolgozókat

Utolsó frissítés:

Szerző:

szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Az amerikai kisvállalkozások negyede az esetleges jogi következményektől való félelmében nem tesz semmit a keveset teljesítő alkalmazottak szankcionálására.

Az ELAS nevű munkajogi szervezet felmérése szerint a KKV-k 25 százalékánál dolgoznak olyan alulteljesítő dolgozók, akik jellemzően betegséggel takaróznak, ám ennek ellenére egyelőre nem kell tartaniuk a következményektől. Ennek ellenére a vállalatok és vállalkozások 90 százaléka büntetné az ilyen lógósokat, ha biztosak lennének abban, hogy jogi lépések nélkül tudnának tenni az efféle problémák ellen.

Az ELAS a probléma megoldására egy szoftver tervét vázolta fel, amelynek segítségével a KKV-k törvényesen büntethetnék a munkahelyi lustálkodást. A szervezet ügyvédei olyan munkaerő-menedzsment csomagot terveztek, amely nem csak a betegállományban töltött napokat tartja számon, de a felső vezetést is értesíti, ha a munkahelyi hiányzás kezd kritikus méreteket ölteni. A szoftver ezután lépésről lépésre javaslatokat tesz a menedzsment tagjai számára, hogyan kezeljék a kialakult helyzetet.

„Számos cégvezető gondolja úgy manapság, hogy a munkajogi törvények elsősorban az alkalmazottaknak kedveznek, ezért gyakran ódzkodnak lépéseket tenni, akár az efféle problémák esetén is” – nyilatkozta a ResponseSource.com weboldalnak Peter Mooney, az ELAS tanácsadói divíziójának vezetője. „A felmérésünkből kiderül, hogy számos cég szenved el károkat a lusta dolgozóik miatt, mivel nem mernek fellépni a túlzott hiányzásokkal szemben. Attól tartanak, hogy a bíróságon végzik, ha nem tudják rendesen megindokolni, hogy miért büntetik a betegszabadságon tartózkodó dolgozóikat.”

Az ELAS 600 KKV-t kérdezett meg a témával kapcsolatban, s az eredményekből kiderül, hogy a cégek 25 százalékánál jelentősen több azon alkalmazottak száma, akiknek a távolléte már „komoly problémát” jelent, mint azok a hiányzók, akikkel szemben megtették a szükséges lépéseket.

A problémára az Employersafe nevet viselő programot javasolják, amely nem csak a hiányzások mennyiségét rögzíti, de figyel az esetlegesen ismétlődő mintákra, különösképpen, ha egyes kollégák titokzatos módon jellemzően hétfőn, vagy pénteken betegeskednek. A 600 ezer fontért kifejlesztett alkalmazás még azt is kiszámítja, hogy a lógós alkalmazottak hiányzása mennyibe kerül a vállalatnak.

A szoftver azonban nem csak a sokat hiányzó dolgozók réme, hanem a munkafolyamatot is olajozottabbá teszi, ugyanis figyelmezteti a munkaadókat, ha valamelyik alkalmazott szerződése lejár, esetleg hosszabbításra szorul. Emellett segítséget nyújt a váradós kolléganők támogatásához, s lépésenként vezetve a menedzsmentet, leegyszerűsíti az összetett jogi procedúrákat.

Az Employersafe továbbá a közlekedési lámpák színeit használva figyelmezteti a munkaadót, hogy megfelelően jár-e el egyes kérdésekben, jelzi, ha olyan jogi probléma merül fel, amellyel foglalkozni kell, illetve ha bármilyen sürgős figyelmet igénylő krízishelyzet van kialakulóban.

„Ez a szoftver olyan, mintha egy megfelelő jogi képesítésű személy kizárólag azzal foglalkozna, hogy a cég és a dolgozók – személyes és jogi – viszonya rendezett maradjon” – magyarázta Mooney. „Nem várja meg amíg a tényleges probléma jelentkezik, ugyanis már az efféle gondok kialakulása során figyel a részletekre, így megelőzhető a baj. Ez segít a munkaadóknak, akiknek többé nem kell félniük attól, hogy lépéseket tegyenek egy-egy ügyben, s mindvégig törvényesen járhatnak el, a jogi következményektől való félelem nélkül.”