A regisztrált gazdasági szervezetek száma 12 ezerrel nőtt tavaly

Utolsó frissítés:

Szerző:

szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Tavaly év végén a regisztrált gazdasági szervezetek száma 1 millió 299 ezer volt, 12 ezerrel több, mint egy évvel korábban - közölte a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).

A bejegyzett vállalkozások száma 10 ezerrel, a nonprofit szervezeteké 2 ezerrel emelkedett. A költségvetési és társadalombiztosítási szervezetek száma viszont kis mértékben csökkent. A regisztrált vállalkozások számát ellentétes folyamatok alakították: a nyilván tartott társas vállalkozások száma az elmúlt 12 hónapban 16 és fél ezerrel, 497 942-re emelkedett, miközben az egyéni vállalkozások száma 6 és fél ezerrel, 710 838-ra csökkent.

A társas vállalkozások közül legnagyobb mértékben a korlátolt felelősségű társaságok száma bővült, egy év alatt 14 és fél ezerrel, 6,9 százalékkal, december végén meghaladta a 224 ezret, és ezzel átvette a legnépszerűbb gazdálkodási forma szerepét. Az eddigi vezető gazdálkodási forma, a betéti társaságok száma az elmúlt 12 hónapban csak 1900-zal, kevesebb, mint 1 százalékkal növekedett, számuk december 31-én 221 ezer volt. Ez a két gazdálkodási forma teszi ki az összes társas vállalkozás közel 90 százalékát.

A nyilván tartott egyéni vállalkozások száma közel 711 ezer volt, ami 6 és fél ezerrel elmaradt az egy évvel korábbitól, ez 0,9 százalékos csökkenést jelentett. Az elmúlt negyedévekben az új regisztrációk számánál rendszeresen több egyéni vállalkozást szüntettek meg a vállalkozói igazolvánnyal is rendelkezők körében - teszi hozzá a KSH. A regisztrált egyéni vállalkozók 66,1 százalékának volt vállalkozói igazolványa, számuk 2,7 százalékos, közel 13 ezres csökkenést mutatott a 2004 decemberi állapothoz képest.

A regisztrált vállalkozások területi eloszlása az elmúlt 12 hónap folyamán nem változott sem a társas, sem az egyéni vállalkozások tekintetében. Az utolsó negyedév végén a vállalkozások 40,2 százalékát a közép-magyarországi, 11,2 százalékát a dél-alföldi, 10,9 százalékát az észak-alföldi régióban tartották nyilván, míg a többi régióban egyenként 8,5-10,2 százalékukat.

Főtevékenység szerint a vállalkozásokban az ingatlanügyletek, gazdasági szolgáltatás nemzetgazdasági ág részaránya folyamatosan emelkedik, arányuk év végén elérte a 37 százalékot, míg a kereskedelem, javítás nemzetgazdasági ág részaránya enyhén, 18,1 százalékra csökkent.