Büntetés jár a kartellezésért

Utolsó frissítés:

Szerző:

szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A Gazdasági Versenyhivatal (GVH) módosította a kartellek feltárását segítő engedékenységi politikáját, így a jövőben a kartellezést feltáró beismerés csak az első bejelentőt mentesítheti a büntetéstől.

Az engedékenységi politika alkalmazásáról 2003-ban adott ki közleményt a Gazdaság Versenyhivatal, amelyet most február 25-i hatállyal módosított a Büntető törvénykönyv (Btk.) és a közbeszerzési törvény változása miatt.

Az engedékenységi politika azt jelenti, hogy aki a Versenyhivatalnál felfed egy kartellezést - mielőtt az a hatóság tudomására jutott volna - nem bírságolható, annak ellenére sem, ha maga is részese volt a tiltott szövetségnek.

Múlt év szeptemberétől már a Btk. is szankcionálja a közbeszerzés és a koncessziós pályázatok eredményének befolyásolására létrejött megállapodásokat. A büntetési tétel 5 évig terjedő szabadságvesztés. A résztvevők a büntető eljárásban is mentesülhetnek a szankció alól, ha a jogsértést a hatóságnak bejelentik.

Aki a GVH-nál tesz bejelentést, mentesül a bírság alól, de mentesülhet a büntetőjogi felelősség alól is akkor, ha elsőként tett feltáró bejelentést.

Abban az esetben, ha a nyomozó hatósághoz fordul előbb a jogsértő, lehet, hogy a börtönt megússza, de a bírságot nem. Ha ugyanis a bűnüldözők előbb értesítették a GVH-t, mint ahogy az elkövető ott is feltárta volna a tettét, akkor elvesztette az elsőbbséget. Ugyanakkor előfordulhat, hogy amíg az egyik kartellező a GVH-nál vall, addig egy másik a rendőrségen teszi ugyanezt, és akkor egyikük a bírságot, másikuk a börtönt ússza csak meg.

A GVH kizárja annak lehetőségét, hogy többen együtt jelentsék be a jogsértést. Mindig csak egy cég mentesülhet a felelősségre vonás alól. Miután a cég nem tud bejelentést tenni, sem bűncselekményt elkövetni, így a GVH csak a vállalkozás képviseletére jogosult személytől fogad el bejelentést (engedékenységi kérelmet), a versenyhivatal előtt viszont egy cégtől több, arra jogosult  személy is tehet feltáró elismerést. A büntető jogi mentesüléshez a megállapodásért felelős személyeknek is feltáró vallomást kell tenniük.

Az együttműködő vállalkozás mindaddig titokban maradhat, amíg a GVH előtt zajló eljárásban nem nyílik meg az iratbetekintés joga. Akkortól ugyanis a többi ügyfél is megnézheti az iratokat, nem utolsó sorban azért, hogy a védekezését az azokban foglaltakhoz igazítsa.