Illegális szoftverhasználat miatt kevesebb a munkahely?

Utolsó frissítés:

Szerző:

szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Becslések szerint a szerzői jog megsértése miatt az érintett iparágakat évente nagyságrendileg 100 milliárd forint kár éri Magyarországon. A BSA szerint a jelenlegi arány 10 százalékpontos csökkenésével 2500 új munkahelyet lehetne teremteni.

Az Audiovizuális Művek Szerzői Jogait Védő KözcélúAlapítvány (ASVA), a Business Software Alliance (BSA), a Szövetség a Szerzői Jogokért (ProArt) az április 26-i Szellemi Tulajdon Vilagnapjához kapcsolódóan a szerzői jogi tudatosság fontosságára hívták fel a figyelmet.

Szamosi Katalin, a BSA jogi képviselője hangsúlyozta, hogy kevésbé terjedt el még Magyarországon az a nézet, hogy a szellemi tulajdonon belül a szerzői jog ugyanolyan erős, mint bármely más tulajdonhoz való jog.
   
Magyarországon a teljes szerzői jogi ipar a gazdasági teljesítmény mintegy 9 százalékát teszi ki, és ebben az ágazatban az összes foglalkoztatott 8,7 százaléka, mintegy 278 ezer ember dolgozik. Mihály György, az ASVA kuratóriumi elnöke elmondta, hogy becslésük szerint a filmes iparágat Magyarországon mintegy 6-10 milliárd forint veszteség éri az illegális internetes letöltések, másolások miatt.

Az International Intellectual Property Alliance (IIPA) adatai szerint 2005-ben a magyarországi filmkalózkodás következtében 102 millió dollár veszteséget könyvelhet el a filmszakma. A ProArt adatai szerint a hanghordozók forgalma 1999-ben még mintegy 8,5 milliárd forintot tett ki Magyarországon, 2005-ben pedig 6 milliárd forintra csökkent. 
   
Szűts László, a ProArt elnöke szerint a forgalom visszaesése mögött az illegális másolás is meghúzódik. Az elnök hangsúlyozta: a hanghordozók előállításának költségét egyre nehezebb kitermelni, az alkotókat megfizetni, és egy idő után kérdésessé válik a zenei iparág létezése.

A BSA adatai szerint Magyarországon az illegális szoftverek arányának a jelenlegi 44 százalékról 34 százalékra csökkentése 4 év alatt 720 millió amerikai dollár bevételt eredményezne a magyar gazdaság számára, ezen belül több mint 480 millió dollárral növelné az informatikai iparág helyi forgalmát, és további 145 millió dollár adóbevételt jelentene a magyar nemzetgazdaságnak. A BSA szerint a 10 százalékpontos csökkentés akár 2.500 új számítástechnikai
munkahelyet teremtene a következő négy évben Magyarországon.
   
A sajtótájékoztatón a szerzői jogvédő szervezetek képviselői hangsúlyozták: a szellemi tulajdonhoz való jog tiszteletben tartása mellett társadalmi összefogásra is szükség van az illegális tevékenység elleni eredményes fellépéshez.