Átláthatóbbá tennék a közterhek viselését

Utolsó frissítés:

Szerző:

szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Együttműködési megállapodást írt alá az Adó- és Pénzügyi Ellenőrzési Hivatal (APEH) illetve a Magyar Építőanyagipari Szövetség (MÉASZ), továbbá nyolc tagszövetsége az építési termékek előállításának, forgalmazásának és felhasználásának átláthatóbbá, és a kapcsolódó közterhek viselésének igazságosabbá tétele érdekében.

A MÉASZ, tagszövetségei és az APEH kölcsönösen információt, tapasztalatot cserélnek az együttműködési megállapodásban  foglalt célok és feladatok megvalósulásáról, a jogszabálysértések, valamint azok elkövetői tekintetében szerzett tapasztalataikról.

A szerződő felek hosszú távú közös céljuknak tekintik a hatékony fellépést az építési termékek jogszabályi előírásoknak nem megfelelő előállításával, forgalmazásával és felhasználásával szemben, különös tekintettel az ehhez kapcsolódó adócsalás visszaszorítása érdekében.

Építőipari cégek bevétele
Az építőipari vállalkozások árbevétele tavaly 2.048 milliárd forintot tett ki, ami 16,6 százalékkal emelkedett az előző évhez viszonyítva. Ezen belül az építőanyagipar mintegy 400-450 milliárd forint árbevételt realizált.
 
Földi Tamás, a MÉASZ elnöke szerint az ágazati vállalkozások elemi érdeke, hogy tisztuljon a szakma, és ne jelentsen versenyelőnyt az adóelkerülés, továbbá ha szóba kerül a feketegazdaság, akkor arról az embereknek ne azonnal az építőipar jusson eszébe.

Juhász István, az APEH elnökhelyettese hozzátette: az adóhatóság megelőző, kiválasztási és ellenőrző tevékenységének elősegítéséhez a MÉASZ szakértői segítséget nyújt, melynek keretében a szövetség vállalja az APEH szakembereinek képzését is. Magyarországon a feketegazdaság átlagos aránya 20 százalék körülire becsülhető. Az építőiparban az átlagot meghaladó, akár 30 százalékot megközelítő a feketegazdaság aránya, míg ezen belül az építőanyagiparban ennél tisztább a kép, és valamivel csekélyebb arányt képvisel - mondta az elnökhelyettes.
   
Az együttműködés hozzájárulhat az építési termékek minőségének javításához, és ezáltal az építési tevékenységekkel szemben támasztott szakmai és társadalmi elvárások teljesítéséhez.