A vállaltak teljesítését rendszeresen ellenőrzik a támogatott pályázóknál. Amennyiben a vállalkozás új, vagy többletlétszáma a vállalt mérték 75 százaléka alá csökken, a támogatási összeget pótlékokkal, büntetőkamattal együtt vissza kell fizetni. A már működő cégek foglalkoztatási kötelezettsége a korábbi létszám fenntartására is vonatkozik. Évek óta a támogatottak csak körülbelül 5 százaléka nem teljesíti a vállaltakat. Ez a többi aktív eszköz hatékonyságával összehasonlítva igen jó arány.
Az idei pályázat szerint munkahelyenként alapesetben 800 ezer forint támogatás nyerhető el. Ennél magasabb lehet a hátrányos helyzetű térségekből, településekről pályázók támogatása, és kiegészíthető a támogatási összeg azzal is, ha a pályázó regisztrált álláskereső foglalkoztatását vállalja, vagy szerepet vállal a romák foglalkoztatásának javításában.
A pályázónak legalább öt új munkahely létesítését kell vállalni, illetve azt, hogy a támogatással létrehozott kapacitást, szolgáltatást legalább öt évig fenntartja. A vállalt létszámot a vállalati kategóriától függően 2-3 évig kell foglalkoztatni. A beruházásokat legkésőbb november 30-ig kell befejezni.
Egy sor cég vállalta 30-nál több új munkahely létesítését. Így például műanyag- és csomagolóanyag ipari, kereskedelmi, festéstechnikai, kábelgyártással foglalkozó, élelmiszeripari cégek. A 99 sikeres pályázó döntő többsége csak a minimális 5 új munkahely létesítését vállalta, de az adott településen ez is nagy
jelentőséggel bír. Található közöttük vendéglő, pékség, erdészet, szabadidő központ.
A Budapest Hitel és Fejlesztési Bank Rt. egy új vidéki központot létesít Békés megyében, Békéscsabán, terveik szerint 161, főként középfokú végzettségű személyt alkalmaznak majd, 111 munkatársat az álláskeresők közül választanak ki. Sikeres pályázatukkal 158,2 millió forintos támogatást nyertek el a programhoz.