Csütörtöktől új kereskedelmi törvény

Utolsó frissítés:

Szerző:

szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Csütörtökön hatályba lép az új kereskedelmi törvény, amely kimondja, hogy a beszállítóval szemben tilos visszaélni a jelentős piaci erővel. A törvény tartalmaz további megszorításokat is

A korábbi, a belkereskedelmet szabályozó törvényt felváltó jogszabály előírja, hogy az üzletben kereskedelmi tevékenységet végző személynek - külön jogszabályban meghatározott - szakképesítéssel kell rendelkeznie. A kereskedelemért felelős miniszter kapott felhatalmazást a szakképzettség meghatározására, de ez a rendelet még nem készült el. 

A törvény több passzusa próbálja keretek közé szorítani a nagy kereskedelmi láncokat. Az első megszorítás a háromezer négyzetméternél nagyobb eladóterű üzleteket érinti. Ilyenhez csak a regionális fejlesztési tanács véleményének kikérése után adható építési engedély.

A törvény azt mondja, hogy a regionális fejlesztési tanács a véleményének kialakítás során ne csak a helyi önkormányzat bevételi szempontjait vizsgálja, hanem térjen ki a régió üzletekkel való ellátására, a kiskereskedőkre gyakorolt hatására, a munkahelyteremtésre és a környezetvédelemre is.
   
Jelentős piaci erő
Azt jelenti, hogy a beszállító számára a kereskedő megkerülhetetlen, ráadásul ez utóbbi képes a beszállító termékei piacra jutását regionálisan vagy országosan befolyásolni. Másutt úgy határozza meg a törvény a jelentős piaci erőt, hogy a kereskedő nettó árbevétele - az előző évben - meghaladta a 100 millió forintot. (Ehhez a limithez össze kell adni az anya- és leányvállalat(ok) teljesítményét, illetve a beszerzési szövetség tagjainak nettó árbevételét is.)
A második megszorítás a jelentős piaci erővel rendelkező kereskedelmi vállalkozásokat érinti. A jelentős piaci erővel való visszaélés tipikus eseteit kilenc pontban foglalja össze a törvény. Ezek között kapott helyet, hogy a kereskedő számára egyoldalúan előnyös kockázatmegosztás kikötése, a költségek aránytalan áthárítása a beszállítóra, ha a beszállító ezek ellen tiltakozik, akkor a szerződés egyoldalú felmondásával történő fenyegetés.

Ez év végéig a jelentős piaci erővel rendelkező cégeknek etikai kódexet kell készíteniük.

Ebben rögzíteni kell azt, hogy mi számít a beszállítókkal szemben tisztességes kereskedelmi gyakorlatnak. A kódex rögzíti azt is, hogy az abban foglaltak megsértése esetén milyen eljárást kell alkalmazni. Az etikai kódexet a Gazdasági Versenyhivatalnak kell jóváhagynia.