A Gyurcsány-csomag jobban sújtja a kkv-kat, mint a többi céget

Utolsó frissítés:

Szerző:

szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A kormány közelmúltban elfogadott megszorító csomagja a kis- és közép-vállalkozásokat sokkal jobban sújtja, mint a vegyes cégeket vagy a multi-nacionális vállalatokat, ezért a kis- és középvállalkozások (kkv-k) megítélésénél fokozottan kell az egyedi elbírálást alkalmazni - mondta Hák-Kovács Tamás, a Commerzbank elnök-vezérigazgatója.

Az elnök-vezérigazgató szerint a megszorító csomag a kis- és középvállalkozásokat azért sújtja jobban, mert legnagyobb részük csupán a hazai piacra termel, a megszorító csomag lakosságra gyakorolt hatásaként a fogyasztás várhatóan drasztikusan csökken. Ez a kkv-k termékei iránti keresletet is visszafogja majd. Az elfogadott adó- és járulékemelések inflációs hatásúak, az infláció várható növekedését azonban a kkv-k csak részben tudják
áthárítani a fogyasztókra. 
    
Hák-Kovács Tamás úgy véli, hogy a körbetartozás egyre inkább terebélyesedik, a Commerzbanknak is - akárcsak a többi hitelintézetnek -  a kockázatkezelésben erre fokozottan kell figyelnie. Különösen "veszélyes és sérülékeny" ágazatoknak tartja a tejipart, a sertés- és baromfiágazatot, az építőipart. A banki kockázatkezelőknek az e területeken működő kkv-kat nagyobb figyelemmel kell kísérniük.
    
A magyar bankrendszer új jellemvonása, hogy a növekedési kényszer miatt a hitelintézetek nemegyszer a valós helyzethez képest kisebbnek állítják be a vállalkozások hitelezésének kockázatát. Előfordulhat azonban az is, hogy a pénzintézetek a hitelportfolió esetleges csökkentését, átvilágítását írhatják elő a leánybankoknak a növekvő rizikó elkerülése érdekében - elemezte a helyzetet.
    
Hák-Kovács Tamás szerint kényszerűségből el kell fogadni bevezetésre kerülő új banki különadót, ahogy az állami kamattámogatással érintett hitelekre eső járadékot is.  Még mindig jobbnak véli ezt, mint a korábbi banki különadó rendszerében "egyöntetűen büntették az összes magyarországi kereskedelmi bankot", holott akkor az államilag kamattámogatott hitelekből leginkább az OTP Bank és a Földhitel- és Jelzálogbank élvezte a kedvezményeket, és ennek alapján a nagyobb forgalmat.