Törvénymódosítás: a fővállalkozó sem ússza meg

Utolsó frissítés:

Tetszett a cikk?

Az elsősorban az építőipari cégeket sújtó körbetartozásokat szeretné a kormány megszüntetni a közbeszerzési törvény módosításával. Ennek értelmében az alvállalkozó élhetne az azonnali banki inkasszó jogával, amellyel fizetésre kényszeríthetné a fővállalkozót. Jelenleg csak a fővállalkozónak van ilyen jogosítványa a megrendelővel szemben, írja Magyar Hírlap.

 
A kormány az Országgyűlésnek benyújtott, a közbeszerzési törvényt módosító indítványában azt javasolja, hogy az alvállalkozók kapják meg az azonnali banki inkasszó jogát a fővállalkozóval szemben, ha az nem fizetne.

A közbeszerzési törvény jelenleg hatályos szabályozása szerint a fővállalkozónak a közbeszerzési eljárásban elnyert és időre teljesített beruházás ellenértékét harminc napon belül meg kell kapnia. Ha ez nem történik meg, a fővállalkozó azonnali beszedési megbízást – inkasszót – nyújthat be a megrendelő bankjához. Ugyanez a jog ma még nem illeti meg az alvállalkozókat, így a beruházásokban részt vevő kis cégek gyakran fél-egy éves késéssel kapják meg munkadíjukat. a jövőben nem lesz különbség a közbeszerzési eljárásokban részt vevő fő-, illetve alvállalkozók között a követelésbehajtási lehetőségeik tekintetében.

A teljesítést követő nyolc napon belül a fővállalkozónak ki kell majd fizetnie valamennyi alvállalkozóját, utóbbiaknak pedig további nyolc napon belül a saját alvállalkozóikat. Ellenkező esetben az alvállalkozók, illetve az al-alvállalkozók inkasszálhatnak. A jogszabálytervezet azt is kimondja, hogy a fővállalkozó és az alvállalkozó szabadon választhatja meg a kifizetés időpontját, kivéve, ha a fővállalkozó már megkapta a pénzét és az alvállalkozó elvégezte a munkát, ez esetben ugyanis a fővállalkozó nem ülhet tovább a pénzen.

Persze az inkasszó sem jelent majd százszázalékos megoldást – hangsúlyozzák a hazai helyzetet ismerő szakértők. Maximális biztonságot csak finanszírozói segítséggel érhet el az alvállalkozó. A nagy értékű beruházásoknál már ma is elterjedt megoldás az akkreditív használata; ez esetben a fővállalkozó bankja garantálja az alvállalkozónak, hogy a szükséges okmányok (például a teljesítési igazolás) bemutatása esetén jótáll a számláért abban az esetben is, ha a fővállalkozó nem tudna vagy akarna fizetni.