Bukhatják a cégek befizetett iparűzési adót

Utolsó frissítés:

Szerző:

szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Az Európai Bíróság keddi ítélete szerint nem minősül tiltott forgalmi adónak a vitatott olaszországi helyi adó, az IRAP. Bár a döntés nincs közvetlen hatással a sok tekintetben hasonló magyarországi helyi iparűzési adó uniós megítélésére, a KPMG szakértői szerint a magyar ügyben is hasonló ítélet várható.

A KPMG a döntés nyomán azt javasolja, hogy a cégek vizsgálják felül az iparűzési adó ellen korábban megtett esetleges lépéseiket. Számos magyarországi társaság ugyanis az iparűzési adó jogszerűségét vitatva eljárást kezdeményezett a befizetett adó visszatérítését remélve.

A KPMG eddig is azon az állásponton volt, hogy az olasz adó ügyében hozott döntésig a magyar adózók nincsenek lépéskényszerben, ráadásul minden lépés adókockázatokat rejthet magában, ezért a jelenleg hatályos magyarországi törvény törléséig vagy módosításáig a hazai cégeknek mindenképpen fizetniük kell a helyi iparűzési adót.

„Tanácsos mielőbb rendezni minden eddigi kezdeményezést, amely pénzügyi kockázatot eredményezhet a vállalkozásnál, például ami jogosulatlan adóvisszatérítési kérelemnek minősülhet. Másrészről a helyi iparűzési adó ellenében fontolóra vett minden további lépés jelentős többletkockázatot rejt magában” – figyelmeztetett Gombkötő Bálint, a KPMG adómenedzsere.

Gombkötő Bálint kiemelte, a luxemburgi bíróság döntése meglepetés lehet sokaknak, hiszen a bíróság munkáját elősegítő és a bírósági ítéletet általában jól előrejelző – ebben az esetben rendhagyó módon kétszer is kibocsátott – főtanácsnoki vélemény az olasz adó eltörlését javasolta. A KPMG adómenedzsere szerint azonban az IRAP-döntés – együtt vizsgálva a témakörben rendelkezésre álló korábbi esetjoggal – illeszkedik a bíróság korábbi gyakorlatába.

A magyarországi iparűzési adó jogszerűségét vitatva már több hazai cég jelezte a helyi önkormányzatoknál, hogy jogellenesnek tartja az adónemet. László Csaba szerint ennek mindaddig nincs következménye, amíg mindössze levélírásról, azaz az álláspont rögzítéséről van szó.