© Marton Szilvia |
A piacvezető biztosítási ügynökcég a múlt pénteken botrányos körülmények között mondott fel eddigi sztárügynökének és kisebbségi tulajdonosának, Balázs Attilának. A Brokernet 3 ezer ügynökének a felét irányító Balázs nem esett kétségbe: máris tárgyalt az életbiztosításokban élen járó - s a Brokernettel eddig szóba nem álló - ING Biztosító vezérigazgatójával, Bordás Györggyel arról, hogyan dolgozhatnának a jövőben együtt. S mivel a Balázs alatt tevékenykedő ügynökseregnek a Brokernet a munkáltatója, nem nehéz megjósolni, hogy elvitelükért gyilkos harc indulhat.
A két évig tornatanárkodó, majd környezetvédelmi termékekkel kereskedő, 38 éves szolnoki Balázs Attila menesztése korántsem előzmények nélküli. "Régóta úgy érzem magam, mint aki jégpáncél alatt úszik, és léket keres, hogy kitörhessen. Élhetnék kényelmesen, de álmaim vannak, amelyeket a Brokernetnél nem valósíthatok meg" - vallotta a HVG-nek a hírek szerint havonta hét-nyolc számjegyű összegeket kereső Balázs. A vezető ügynök a társaság november 7-ei taggyűlése után robbantott, amely eredetileg a cég részvénytársasággá alakulásáról lett volna hivatott dönteni, továbbá egy önálló biztosító alapításáról is szó esett volna. Az 5 százalékos kistulajdonos bejelentette, hogy a hálózatával együtt kiválna a cégből, és önálló részvénytársaságot alapítana.
"Szerintem egy független ügynökcégnek nem lehet saját biztosítója. Az ügynökhálózat piramisszerű bővítésével sem értek egyet, olyan, jórészt diplomás tanácsadói rendszert képzelek el, amely abszolút profi és valamennyi biztosító összes termékét kínálja az ügyfeleknek" - foglalta össze a nézetkülönbségek lényegét Balázs. Tény, az elsősorban a befektetésekkel kombinált életbiztosítások piacán taroló Brokernetet épp a legnagyobb társaságok, az ING-n kívül az Allianz és az Aegon bojkottálják, így kétséges, valóban a létező legjobb ajánlatokat juttatják-e el a klienseknek.
"Békésen szeretnék szakítani" - állította Balázs. Sőt a HVG információi szerint szándékát előzetesen megbeszélte a Brokernet egyik alapítójával és "agyával", Kostevc Péterrel. Akárhogy történt is, a Brokernetet hét éve létrehozó Kostevc, Kutvölgyi Pál, Kósa Erika és Körtvélyesi Zoltán Béla zárták soraikat: először felfüggesztették, majd egyhetes alkudozás után kidobták Balázst. Most ügyvédeik vitatkoznak egymással a megoldásról. Nem lesz egyszerű menet, Balázs ugyanis aláírt egy nyilatkozatot, amely szerint ha szakít a Brokernettel, három évig nem dolgozhat konkurens cégnél. Márpedig a saját társasága - ha sikerül felépítenie - elsősorban a Brokernet piaci tortájából hasítana ki vastag szeleteket.
Az elbocsátott ügynök páratlan karriert futott be a Brokernetnél: öt év alatt a négy értékesítési igazgató egyike lett, aki egyedül annyi üzletet hozott, mint a másik három együttvéve. A cég tavalyi árbevétele 5,8 milliárd forintra rúgott. A tehetséges igazgató idén márciusban egyedüliként kapott üzletrészeket úgy, hogy az 5 százalékért jelképesen néhány százezer forintot fizetett. Kérdés, mennyiért lesz hajlandó eladni a tulajdonát, amellyel még sokat kellemetlenkedhet az átalakulásokat tervező Brokernet taggyűlésein.
Kutvölgyi Pál, a Brokernet résztulajdonos-igazgatója nem érti, mit akar Balázs Attila, aki - szerinte - nem sokra megy majd nélkülük. "Mindent készen kapott tőlünk (termékpalettát, képzési és ösztönzési rendszert, szoftvert), a mi szaktudásunkat felhasználva nőtt naggyá. Nagyon ügyes értékesítő, de a fejlesztésben soha nem vett részt" - állította. Szerinte az ő hálózatuk nem a hírhedt - az egykori osztrák kalózbiztosításoknál tapasztalt - piramis, hanem az úgynevezett MLM-rendszer továbbfejlesztett, finomított változata. Az ügynökök például nem kapnak fejpénzt, ha beszerveznek valakit (az a hatályos magyar jogszabályok szerint egyébiránt bűncselekmény, tiltott piramisjáték volna), és az sem kötelező, hogy saját maguknak kössenek biztosítást. A legtöbb új üzletet - magyarázta - nem a legalul álló újak, hanem a régebbi, középszinten álló ügynökök hozzák. Balázs ezzel szemben azt állítja, hogy személyes közreműködésének legalább akkora szerepe volt a sikerekben, mint a tananyagnak. Balázs szerint a látszat csal, számára nemcsak az a fontos, hogy az emberei egyre több üzletet szállítsanak, hanem az is, hogy a régieket karbantartsák, az ügyfelek elégedettek legyenek, és 15-20 évig fizessék a díjakat.
A Brokernetet negligáló nagy biztosítók szerint egyébként a céggel épp az a baj, hogy gyakran félretájékoztatja az ügyfelet, csak hogy megkösse az üzletet. A konkurenciának az is visszatetsző, hogy a Brokernet sokat ad a külsőségekre: sikeres ügynökei luxusautókkal járnak, és drága külföldi utazásokon pihenik ki a fáradalmaikat. Kutvölgyi visszautasította a támadásokat, szerinte ügynökeik nem érdekeltek abban, hogy ne a legjobbat kínálják, mert valamennyi termék értékesítéséért ugyanannyi jutalékot kapnak. Azt viszont elismerte, hogy ha az ügyfél utóbb elégedetlen, azért ők nem felelnek, mert a kliensek nem velük, hanem a biztosítóval szerződnek. A Brokernet jutalékáról nincsenek pontos információk, a konkurencia azt állítja, hogy olykor a szokásosnak - ami az életbiztosítások esetében a futamidőtől függően az éves díj 10-30 százaléka - a duplája. Kutvölgyi ezt tagadja, szerinte a biztosítók minden ügynöknek ugyanannyit fizetnek, ők csak azért keresnek többet, mert több üzletet szereznek.
Biztosítási szakemberek szerint jogszabállyal kellene rendezni az ügynökök helyzetét, mert azok - hiába állítják sokan magukról - egyáltalán nem függetlenek. A biztosítási törvény szerinti alkuszt az ügyfél, nem pedig a biztosító bízza ugyan meg, de paradox módon az utóbbi is őt jutalmazza. A szaktudást, a legjobb termék fellelését pillanatnyilag csak a nagyvállalatok fizetik meg az ügynököknek. A Brokernet úgynevezett többes biztosítási ügynök, amely akár valamennyi biztosítótársaságnak dolgozhatna, ha elfogadnák. Csakhogy - áll a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyelete (PSZÁF) idei állásfoglalásában - a többes ügynökök, ellentétben az alkuszokkal, a biztosítási törvény szerint nem kötelesek a teljes kínálatot felsorakoztatni a klienseiknek. Ilyen körülmények között kétségkívül hiánypótló lenne a Balázs Attila által megálmodott képzett, független tanácsadói rendszer. De egyelőre kérdés, vajon a lázadó sztárügynöknek sikerül-e a saját lábára állnia s ezzel megrendítenie eddigi kenyéradója piaci pozícióját, vagy pedig elvérzik a csatában.
GYENIS ÁGNES