A rendelkezés szerint ugyanis, aki 2006. június 9-e előtt benyújtott adóbevallását december 31-éig önellenőrzi, automatikusan mentesül az önellenőrzési pótlék megfizetése alól. Ennek összege nem csekély, hiszen normál esetben amúgy a késedelmi pótlék felét, ismételt önellenőrzésnél annak 75 százalékát kell a feltárt adóhiány összege után leperkálni, a késedelmi pótlék pedig a mindenkori jegybanki alapkamat (jelenleg évi 8 százalék) kétszerese. Engedmény az is, hogy az adókülönbözet összegére, ha az meghaladja az 50 ezer forintot, külön kérelem nélkül kamatmentes részletfizetési lehetőséget ad az APEH. A részletfizetés időtartamát egyébként a rendelkezés pontosan meghatározza: a feltárt hiány nagyságától függően 12-től hatvan hónapig terjed, 50-500 ezer forint közötti tartozás esetén például 12 hónap, 1-3 millió forint között 36 hónap a törlesztési idő.
Az automatikus, tehát további elbírálás tárgyát már nem képező kedvezményeket az összes önellenőrzési nyomtatványhoz mellékelt 08-as számú lapon lehet igényelni, amelynek elektronikus változata magától tölti ki az adott összeghez tartozó részletek számát, nagyságát, kivéve azt az esetet, ha a vállalkozás netán az egyösszegű törlesztés mellett dönt.A pórul járt külföldi vállalkozóval az adóhivatal azt közölte, hogy levélben beküldött kérelmét az általános szabályok szerint, vagyis "a vállalkozás anyagi helyzetének felmérése után az APEH-nél kialakított belső normatívák figyelembevételével" kénytelenek elbírálni. A bekért adatok alapján azt már szóban is jelezték, hogy így legfeljebb másfél éves törlesztési lehetőségre számíthat, továbbá arra, hogy a részletfizetés miatt kamatot (a jegybanki alapkamat kétszeresét) kell fizetnie, s nem reménykedhet abban sem, hogy mentesül az önellenőrzési pótlék megfizetése alól.
Végső határidő: január 15.
Illusztrálandó azonban az APEH sokszor deklarált ügyfélbaráttá történt átfazonírozását, az adóhivatal útvesztőjében bolyongó ügyfél főosztályvezetői szintről kapott egy bevallástechnikai iránymutatást, amit követett is. Egy újabb, elektronikus bevallással visszaállította az eredeti (az önellenőrzés beadása előtti) helyzetet, hogy még ugyanabban a percben már az előírásos formában vallja be megint a teljes adóhiányt, és kérjen rá ötéves részletfizetést. Az ügyfélbarátság a jelek szerint azonban itt véget is ért, a céget ugyanis azonnali és alapos ellenőrzésnek vetették alá. Az már az adózó szerencséje, hogy néhány apró, könnyen pótolható technikai jellegű bakin kívül semmit sem talált a revizor.
Az adóhiány feltárására a nyári adócsomagban meghirdetett december 31-ei határidő egyébként az önellenőrzésre vonatkozó általános szabályok következtében legvégső dátumként valójában 2007. január 15-ét jelenti. A hiba feltárását (legkésőbb december 31-ét) követően ugyanis még 15 nap áll az adózó rendelkezésére, hogy megállapításait az adóhivatal tudomására hozza. Azt sem árt tudni, hogy bármilyen időszakról nem lehet önellenőrzést beadni. Az adózás rendjéről szóló törvény szerint ugyanis tilos így módosítani az ellenőrzéssel már lezárt vagy az éppen ellenőrzés alatt lévő időszak adókötelezettségét. Ilyen esetekben már csak az ellenőrző hatóság állapíthat meg adóhiányt. Nem lehet önellenőrizni (adóhiány esetén persze értelme sincs) a már elévült adókötelezettségeket sem. Így nem jártak sikerrel azok az adózók sem, akik úgy próbáltak kibújni az esetleges vagyonosodási vizsgálatok következményei alól, hogy a már elévült időszakra eredeztették - és utólag igyekeztek bevallani - adózatlan jövedelmeiket.
Sikeresnek tűnik viszont a mostani adóügyi akció. Bár a feltárt hiányok részleteit még nem dolgozta fel az APEH, a hivatalban annyit elárultak a HVG kérdésére, hogy október 31-éig összesen 3,2 milliárd forint folyt be az 50 ezer forintnál nagyobb adóhiányt önként feltárók által befizetett részleteket gyűjtő külön kincstári számlára.
MICHNAI ATTILA