szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Mintegy 20 milliárd forintnyi fejlesztési támogatásról írt alá keret-megállapodást Bernben Bajnai Gordon, önkormányzati és területfejlesztési miniszter, Micheline Calmy-Rey, a Svájci Államszövetség elnöke és Doris Leuthard, Svájc gazdasági minisztere. Az ünnepélyes eseményen további kilenc kedvezményezett ország szakminisztere is megjelent. Magyarországon az első pályázati kiírások megjelenése 2008 nyarán várható. Az utolsó kifizetés határideje pedig 2017. június 14.

Pályázatblog
Hogyan juthatunk uniós pénzekhez?
A most aláírt dokumentum előkészítéséért magyar részről a Nemzeti Fejlesztési Ügynökség felelt. Az érintett szaktárcák és a civil szféra képviselőinek bevonásával zajló tárgyalássorozat, amely a program Magyarországon követendő prioritásait és a rendelkezésre álló források felhasználásának kereteit határozta meg, ez év szeptemberében ért véget. Az itt született megállapodás végleges szövegét a Svájci Államtanács és a magyar kormány is jóváhagyta, így lehetővé válik az abban foglaltak végrehajtása.

Az Európai Unió és Svájc 2006. február 27-én kétoldalú megállapodás kötött, amelynek értelmében Svájc a 10, 2004-ben csatlakozott ország részére 5 éven át összesen 1 milliárd svájci frank értékben fejlesztési hozzájárulást biztosít. Ebből Magyarország részesedése bruttó 130.738.ezer svájci frank - vagyis 19,7 milliárd forint.  Az együttműködési  program célja kettős. Egyrészt az Európai Unió tagállamai közötti, másrészt az érintett országok belső viszonyaiban tapasztalható egyenlőtlenségeket kívánja csökkenteni.

A svájci fél elvárásainak megfelelően a források felhasználásakor a tartalmi és földrajzi koncentráció elvét kell követnünk. Ez azt jelenti, hogy a rendelkezésre álló pénz 70 százalékát 8 prioritási területen kell lekötnünk, illetve, hogy a támogatás 40 százalékát az Észak Alföld és az Észak Magyarország régiókban kell felhasználnunk. A program indításának első két évében a forrásoknak maximum 80 százalékára vállalhatunk kötelezettséget. A fennmaradó 20 százalék sorsáról a második év végi értékelés alapján születhet döntés. A projektek kiválasztásáért Magyarország felel. Ez történhet nyílt pályázati felhívás keretében, de a donor ország és más nemzetközi szervezet, valamint egyes magyar szereplők (Kormány, NFÜ) is tehetnek ajánlásokat. Minden támogatásra javasolt  projekt esetében szükséges a svájci fél kifejezett jóváhagyása.

Az NFÜ a tárgyalások fontos eredményének tekinti, hogy a projektek kiválasztásakor egyszerű, gyors, két körös döntési eljárást alkalmazhat. A napi szintű menedzsment nem egy brüsszeli székhelyű, hanem a budapesti Svájci Nagykövetségen felállított Iroda feladata. A hamarosan megjelenő pályázatok kedvezményezetti köréről azt mondhatjuk, hogy a hatékonyság és a láthatóság alapelvét biztosítandó minden egyes önálló projekt legalább 1 millió CHF értékű (155 millió Forint), kell, hogy legyen. Kisebb projektekből összeálló programok esetén ez a limit 4 millió CHF (612 millió Ft). A Svájci-Magyar Együttműködési Program Stratégiai Keretszabályozásának részletes dokumentumát a Nemzeti Fejlesztési Ügynökség honlapján, a www.nfu.hu oldalon teszi közzé.

 

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!