Társasági adók

Utolsó frissítés:

Tetszett a cikk?

Jelentősen enyhült világszerte a vállalatok adóterhe az utóbbi másfél évtizedben - derül ki a londoni székhelyű KPMG nemzetközi könyvvizsgáló cég minap megjelent, 86 országot vizsgáló tanulmányából.

HVG
Térségi összehasonlításban az ázsiai és a csendes-óceáni régió országaiban a legmagasabb az adóteher, a világ legalacsonyabb átlagos társaságiadó-kulcsával az EU-tagállamok büszkélkedhetnek. Az unión belül a csökkentést Írország kezdte, 1993-ban 40-ről 12,5 százalékra szállították le a vállalatokat terhelő nyereségadót, ami olyan lendületet adott a külföldi - főként amerikai - befektetőknek, hogy a gazdaság a következő évtizedben évi 10 százalékos növekedést produkált. Az ír példát Norvégia, Svédország, majd a 2004-ben csatlakozott kelet-európai országok többsége követte.

A versenyképesség növelése érdekében újabban Németország, Franciaország és Nagy-Britannia is elkötelezte magát az adócsökkentés mellett. A külföldi befektetések helyszínének kiválasztásában a KPMG szakértői szerint a társasági adó szintje ugyanakkor csak egyike a legfontosabb szempontoknak, legalább ekkora súllyal esik a latba a munkaerőköltség, a szakképzettség és a további pénzügyi teher. Utóbbira Magyarországot hozzák fel példaként, mondván, a 16 százalékos adókulccsal valaha élen járt az EU-n belül, ám a tavaly szeptembertől bevezetett 4 százalékos szolidaritási adó, valamint az iparűzési adó igencsak rontja a képet.