© sxc.hu |
Ráadásul az állam 100 százalékos viszontgaranciát biztosít az MV kötelezettségvállalásaihoz, aminek következtében díjai alacsonyabbak lehetnek, mint a csak 70 százalékos állami kezesség mellett dolgozó Hitelgarancia Zrt.-é (HG) és az Agrárvállalkozási Hitelgarancia Alapítványé (AHA). Godó javaslata a költségvetési viszontgarancia mértékének 70 százalékra csökkentésével és az uniós garanciaforrásokhoz való egyenlő hozzáféréssel tenné rendbe a versenysemlegességet romboló szituációt.
A kormány által választott megoldás a képviselő szerint nincs összhangban a közösségi ajánlásokkal sem, aminek bizonyítására az Európai Bizottság egyik közleményét idézi: "Ha egy pénzügyi kötelezettséget teljes mértékben állami kezességvállalással fedeznek, a hitelező kevesebb ösztönzést kap a hitelezési műveletből származó kockázat megfelelő értékelésére, biztosítására és minimalizálására, valamint különösen a hitelfelvevő hitelképességének megfelelő értékelésére." Ugyanez vonatkozik a garanciát vállaló társaságra is, vagyis elvárható, hogy a kezességvállalás kockázatának egy részét maga viselje - szögezi le a képviselő javaslata indokolásában.
Az indítványról a jövő héten szavaznak a parlamenti bizottságok, mindenesetre nem lehet kizárni, hogy a garanciaszervezetek lobbizása, illetve a gazdasági, a pénzügyi és az agrártárca közötti egyeztetések újabb módosító javaslatokban öltenek majd testet. A tét nem kicsi, hiszen a kisvállalkozói kör fejlesztését célzó Új Magyarország vállalkozói programra keresztelt - visszatérítendő - közösségi támogatási keret 190 milliárd forint, amiből 50-55 milliárd forint juthat mikrohitelre, 40-50 milliárd kockázati tőkére, 90 milliárd forint pedig garanciára.
Értetlenül fogadták a HG és az AHA képviselői, hogy a támogatási keretet kezelő MV, amelyet a Magyar Fejlesztési Bank (MFB) idén nyáron eredetileg alapkezelésre hozott létre 2 milliárd forint tőkejuttatással, hatáskörbővítéssel jogot kapott az önálló garancianyújtásra. Az uniós forrásból finanszírozható kisvállalkozói támogatások terítéséből csak a meglévő - részben vagy egészben ugyancsak állami tulajdonban lévő - garanciaintézmények maradtak ki, miután a mikrohitelek és a kockázati tőke közvetítésébe az MV Zrt. által kiírt pályázatok alapján bevonják a hitelintézeteket, a vállalkozásfejlesztési központokat és a kockázatitőke-alapokat. "Olcsóbb lett volna a már meglévő, fejlett hitelgarancia-rendszerre támaszkodni, mellőzésük helyett" - érveltek az AHA-nál.
A kritikát nem tartják jogosnak az MV Zrt.-nél. "A cél az, hogy gyorsan, minél szélesebb körhöz juttassuk el az uniós kisvállalkozás-fejlesztési forrásokat, ennek alapján döntöttek a pályázatok tartalmáról" - magyarázta a HVG-nek Benke Ákos, az MV vezérigazgatója. Ez indokolja a vállalkozásfejlesztési központok bevonását a mikrohitelek terítésébe, s emiatt dolgozták ki az új portfóliógarancia-programot is, amelynél el lehet tekinteni attól, hogy a garanciaintézmények egyedileg vizsgálják meg a hiteleket. A lényeg, hogy a bank összeállít egy hitelkosarat az MV által megadott szempontok szerint, s ehhez a hiteltömeghez meghatározott összegű garanciakeretet kap. Ezzel a garanciavállalási módszerrel Benke szerint a kisvállalkozói hitelek garanciális lefedettségét a mostani 10 százalék alattiról jelentősen lehet emelni. Az alacsony arányt többek között az eddigi egyedi kockázatértékelésen alapuló garanciavállalással indokolta.
Óvatos lesz a garancia nyújtásánál az MV is, nem szeretnék elégetni a pénzt, hárították el az alaptalan feltételezéseket az MV Zrt.-nél, arra hivatkozva, hogy a kihelyezett hitelösszegnek csak 80 százalékára vállalnak garanciát, s mindent megtesznek azért, hogy a beváltási arány ne fusson 5 százalék fölé. A piacon lévő garanciaintézményektől sem venne el minden lehetőséget az MV, ők ugyanis pályázhatnak a 6 millió forintig adható mikrohitelek és a 100 millió forintot meghaladó egyedi hitelek mögé szánt garancia nyújtására.
Korántsem biztos azonban, hogy a portfóliógarancia-program olyan sikeresen debütál majd, ahogy azt az MV-nél gondolják. Bár a megoldás segítheti, hogy az átlagosnál rizikósabb kisvállalkozókat az eddiginél szélesebb körben hitelezzék a bankok, véli Skonda Mária, a Magyarországi Volksbank Zrt. elnökhelyettese, a garanciavállalásra szerződni elsősorban akkor érdemes, ha kezdő vállalkozások is igényelhetik, továbbá a mostaninál olcsóbb és rugalmasabb lesz.
Más banknál sem biztosak még abban, hogy érdemes pályázniuk az új keretgaranciáért, aggályosnak tartották például, hogy az MV úgy szeretné kordában tartani a garancia beváltását, hogy emelné a garanciadíjat, ha az adott pénzintézet a kapott keretből 5 százaléknál többet vált be. Elfogadhatóbbnak tartják azt a nemzetközi gyakorlatot, mely szerint túlzott mértékű garanciabeváltásnál a garantőr felbontja a bankkal kötött szerződését, amit egyébként az MV is megtesz 6 százalék fölötti beváltás esetén.
Riasztónak tartották több banknál a garanciával kapcsolatban várható adminisztrációs terheket. Az MV ugyanis részletes napi szintű jelentéseket vár a vele szerződő bankoktól a megkötött hitelszerződésekről, amihez jelentős informatikai fejlesztésekre van szükség. A pénzintézeteknek be kellene számolniuk a megkötött hitelügyletek mögötti biztosítékokról is, holott képviselőik szerint a portfóliógaranciának éppen az az értelme, hogy a garantőr szervezet a megállapodás előtt bevizsgálja a bankot, és minősíti a hitelezését, majd ennek alapján határoz meg számára egy garanciakeretet, tehát nem vizsgálja az ügyfelek egyedi kockázatát. "Az MV Zrt. terméke ebben a formában jóval inkább hasonlít a HG Zrt. egyedi kockázatfelmérésen alapuló termékeire, mint egy valódi portfóliógaranciára" - sommázta az egyik bank kisvállalkozói finanszírozással foglalkozó munkatársa, hozzátéve, hogy ennek viszont a kisvállalkozók isszák majd meg a levét, mert az új rendszerben sem jutnak gyorsabban a garantált hitelhez, mint korábban.
Papp Emília