Milliós veszteséggel indul a Vörösmarty téri vásár

Milliós veszteséggel indul a Vörösmarty téri vásár

Utolsó frissítés:

Szerző:

szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Komoly kár érte a Vörösmarty téri karácsonyi vásár kézműveseit: már javában készültek az ünnepi időszakra, amikor szóltak nekik, hogy a korábbi évektől eltérően csak november végétől kezdhetnek árulni. Ezt ugyanis már évek óta előírja egy kormányrendelet, ám eddig senki sem törődött vele, az új V. kerületi jegyző azonban mindenáron betartatná. A kézművesek többmilliós veszteségre számítanak a kiesett forgalom miatt.

Több mint kellemetlen az a meglepetés, amelyben a Vörösmarty téri karácsonyi vásárban évek óta árusító kézműveseknek volt részük: egy hónappal a szokásos november 15-i kezdés előtt a fővárosi önkormányzat rendezvényszervező cége, a Budapesti Fesztivál- és Turisztikai Központ Nonprofit Kft. közölte velük, hogy a korábbi évektől eltérően csak két héttel később, november végén kezdhetik kínálni termékeiket a téren.

Pedig a kézművesek már szeptemberben megkötötték a bérleti szerződéseket a fővárosi céggel, és többen kifizették a bérleti díjat. A cég a térre kikerülő faházakat november 15-től december 24-ig adta bérbe, és a szerződések megkötése után közel egy hónappal közölte a kézművesekkel, hogy két héttel rövidebb lesz a rendezvény.

Nem vették komolyan

A hvg.hu információi szerint a csúszás közvetlen oka, hogy az V. kerület júniusban hivatalba lépett jegyzője, Sélley Zoltán betartatná a vonatkozó jogszabályokat, vagyis azt a 2009-es kormányrendeletet, amely szerint a húsvéti, karácsonyi és szilveszteri ünnepek előtt csak 20 nappal korábban kezdhető meg az ünnephez kapcsolódó termékek árusítása közterületen.

Európa nagyobb karácsonyi vásáraira inkább a hosszabb időtartam a jellemző. Emellett a Vörösmarty téri karácsonyi vásár bérleti díja a legdrágábbak közé tartozik Európában: drágább mint Bécs, Brüsszel, csak a brit vásárok bérleti díja magasabb a miénknél.

Ez a szabály 2009 óta minden vásárra egységesen érvényes, ezért idén például a Fashion Streeten (az V. kerületi Deák Ferenc utcában) is két héttel később kezdődhet csak az utcai karácsonyi vásár, és ugyanígy később kezdődik a Bazilika előtti vásár is a hvg.hu értesülése szerint.

Úgy tudjuk azonban, hogy az előző jegyző, Rónaszéki László egyáltalán nem vette komolyan a rendeletet. Erről tanúskodik, hogy az elmúlt években 40 napig tarthatott a karácsonyi vásár a Vörösmarty téren. Arról, hogy minek volt köszönhető a jegyző engedékenysége, nem találtunk megerősített információt. Lapunk megkérdezte a jelenlegi jegyzőt is, hogy miért csak idén került sor a rendelet alkalmazására, a kérdésre azonban nem kaptunk választ.

Kérdésünkre, hogy miért a bérleti szerződések aláírása után derült fény a korlátozó szabályra, a jegyző rámutatott, hogy a Vörösmarty téri vásár szervezése, az ehhez kapcsolódó pályázatok és az ehhez kapcsolódó engedélyek kiadása a Fővárosi Önkormányzat hatásköre, ugyanis a főváros a terület tulajdonosa, így az engedélyek kiadója, pályázatok lebonyolítója és az esemény szervezője is. Az V. kerületi jegyzőnek csupán arra van felhatalmazása, hogy a vásár időtartamát a kormányrendelet szerint betartassa – írta a jegyző, és hozzátette, hogy az engedély kiadásánál igyekezett konstruktívan és rugalmasan kezelni a 20 napot, és a munkanapokat vette figyelembe, hiszen például a standokat fel kell építeni, és üzembe kell helyezni. Így végül a kézművesek november 27-től települhetnek ki a térre.

A problémával kapcsolatban próbáltuk elérni a főváros rendezvényszervező cégének vezetőjét, de többszöri megkeresésünkre sem válaszolt. Megkérdeztük a fővárosi önkormányzatot is, de cikkünk megjelenéséig onnan sem kaptunk választ. A fővárosi önkormányzattól azt is megkérdeztük, hogy más kerületekben milyen vásárokat tartanak ebben az időszakban, és hány napig tartanak, vagyis azután érdeklődtünk, hány kerületben tartják be a kormányrendeletet.   

Komoly veszteséget szenvednek

A csúszás komoly károkat okoz az árusoknak, akik a hosszabb, 40 napos időtartamra készülve vásároltak nyersanyagot, és készítettek termékeket, de csak 28 napig árulhatnak majd. Volt olyan kézműves, aki a 40 napos bérleti szerződés miatt nem jelentkezett más vásárra.

A kár nehezen összegszerűsíthető, ugyanis kézművesenként nagyon eltérő lehet, de a hvg.hu több forrásból is azt hallotta, az elmaradó haszon és a kiadások több millió forintos veszteséget okoznak. Egy kézműves a hvg.hu-nak a saját várható veszteségét 1,5-2 millió forintra becsülte. Egy másik árus, aki részt vesz a Vörösmarty téri vásáron, a hvg.hu-nak elmondta, hogy nem csak ők a kárvallottjai az ügynek, hanem a környező éttermek, múzeumok, és maga a vásár is, amely az elmúlt években többször is első helyezést kapott a nemzetközi mezőnyben. 

A rövidebb időszak miatt a kézműveseknek kiadott 4 négyzetméteres faházak bérleti díja 850 ezer forint helyett csak 552 500 forint lesz, de a veszteségei megtérítését nem kérheti, aki továbbra is árulni szeretne a Vörösmarty téren. A bérleti szerződés módosításában ugyanis az áll, hogy a fővárosi önkormányzat cége visszafizeti a bérleti díj egy részét, de a bérlőnek minden egyéb kártalanítási igényéről véglegesen le kell mondania.