szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Fájdalmas mínuszba küldte a Spart a különadó.

Azt már korábban elmondták a Spar Magyarország vezetői, hogy a cég komoly mínuszban zárta 2023-at, de a pontos számról eddig csak annyit közöltek, hogy az egy évvel korábbi, 13 milliárdoshoz hasonló nagyságrendről van szó. Most viszont közzétették az éves beszámolót, és ebből kiderült, hogy a 2022-esnél is rosszabb a helyzet, 18,2 milliárd forint volt a veszteség.

A cégvezetők korábban azt elmondták, hogy a különadó küldte le tavaly a Spart mínuszba, abból ugyanis közel 30 milliárd forintot fizettek be.

Az árbevétel 766-ról 882 milliárd forintra nőtt, vagyis csak 13,6 százalékkal – azaz miközben 17,6 százalékos volt az éves infláció, ezt nem tudták érvényesíteni az áraikban. Az anyagjellegű ráfordításaik 638-ról 744 milliárdra nőttek, leginkább azért, mert az áruik beszerzési értéke 471-ről 547 milliárdra ugrott meg (azaz 16,1 százalékkal, tehát jobban, mint az árak). Bérekre és járulékokra 83 helyett 94 milliárd forintot kellett kifizetni.

A Spar osztrák tulajdonosai többször is keményen kritizálták a magyar kormány politikáját, főleg a kiskereskedelmi különadót. A kormány erre még csak a szokásos üzengetésébe kezdett arról, hogy rosszul gazdálkodik a Spar, ezért veszteséges – amikor viszont az osztrák Spar-csoport vezérigazgatója azt nyilatkozta, hogy a magyar miniszterelnök egy rokonához közeli felvásárlási tervek miatt menekítették Svájcig a vállalat egy részét, akkor Orbán Viktor helyreigazítási perek sorát indította el a lapok ellen, amelyek ezt a hírt lehozták, majd egymás után bukta el ezeket.

A svájci kormány a gazdasági diplomácia szégyenpadjára ültette az Orbán-kormányt

Keményen bírálta a svájci kormány gazdasági államtitkársága az Orbán-kormány diszkriminatívnak tartott politikáját, miután a HVG rákérdezett az ottani sajtóhírekre, amelyek szerint a magyarok hülyének nézik Svájcot.

A friss céges beszámolók szerint nagy veszteséggel zárta 2023-at az Aldi is, ott 9,5 milliárd forinthoz közelített az éves mínusz.

* * * Támogatott hitel vállalkozások számára

A Széchenyi Kártya Program némileg megváltozott feltételekkel, Széchenyi Kártya Program MAX+ néven folytatódik 2023-ban. Ennek köszönhetően év végéig fix 5 százalékos kamat mellett kaphatnak kölcsönt céljaik megvalósításához a vállalkozások. Ez a jelenlegi piaci kamatozású vállalkozói hitelekhez képest 12-18 százalékos kamatelőnyt jelent. A Bankmonitor Széchenyi Hitel kalkulátorával a vállalkozások ellenőrizhetik, hogy milyen támogatott hitelt igényelhetnek.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!