Magyar vonatkozása is lehet a nagy tőzsdefúzió elmeszelésének

Utolsó frissítés:

Szerző:

szerző:
ecoline.hu
Tetszett a cikk?

Az európai hatóságok nem engedélyezik a NYSE-Euronext és a Deutsche Börse (DB) egyesülését, mivel úgy látják, hogy a...

Az európai hatóságok nem engedélyezik a NYSE-Euronext és a Deutsche Börse (DB) egyesülését, mivel úgy látják, hogy a világ legnagyobb tőzsdecégének létrejötte korlátozná a versenyt. A döntést követően rögtön beindult a spekuláció, hogy az érintettek megfellebbezik a döntést, vagy beletörődnek abba.

A Joaquin Almunia versenyjogi biztos nevéhez kötött döntés ellen végülis csak az érintettek tiltakoztak. Természetesen komoly vita volt arról, hogy például a tőzsdei és a tőzsdén kívüli derivatívok külön termékek, vagy ugyanazok. Almunia szerint különbözőek, s az egyesüli kívánó tőzsdék eddig kemény versenyhelyzetben voltak, ami megszűnhetett volna az egyesüléssel.  

Ha nem lesz fellebbezés, az a magyar tőzsdén is komoly változást hozhat. Tavaly ősszel éleződött komoly feszültséggé a vita a hazai brókercégek és a BÉT fő tulajdonosa, a Bécsi Tőzsde között a kereskedési rendszerről. Bécs a Deutche Börse rendszerét, a XETRÁ-t akarja már régóta Budapesten is bevezetni. Akkor az a kompromisszum született, hogy amíg nem dől el, hogy lesz-e DB-NYSE egyesülés, illetve utána milyen rednszert használ a német tőzsde, addig Budapesten is marad a jelenlegi. 

Most úgy tűnik, nincs egyesülés, nyerő a XETRA rendszer, amivel hamarosan lecserélhetik a budapesti tőzsde MMTS rendszerét is. Hacsak a hazai brókercégek megint el nem kezdik fúrni a cserét valami újra, valami másra hivatkozva.  

Hozzászólások