Szeretne azonnal értesülni a legfontosabb hírekről?
Az értesítések bekapcsolásához kattintson a "Kérem" gombra!
Az értesítés funkció az alábbi böngészőkben érhető el: Chrome 61+, Firefox 57+, Safari 10.1+
Köszönjük, hogy feliratkozott!
Hoppá!
Valami hiba történt a feliratkozás során, az oldal frissítése után kérjük próbálja meg újra a fejlécben található csengő ikonnal.
Már feliratkozott!
A böngészőjében az értesítés funkció le van tiltva!
Ha értesítéseket szeretne, kérjük engedélyezze a böngésző beállításai között, majd az oldal frissítése után kérjük próbálja meg újra a fejlécben található csengő ikonnal.
Ritka állatfajoktól származhat az atípusos tüdőgyulladás
Utolsó frissítés:
Tetszett a cikk?
Egy szingapúri lap jelentése szerint a délkelet-kínai Sencsen város egyik étterméből indulhatott ki az atípusos tüdőgyulladás járványa, és a kórokozó forrása valamely ott feldolgozott állat lehetett. A szóban forgó vendéglátóipari egység vadon élő, ritka állatok húsát kínálja ínyenceknek, többnyire nyersen, különleges csemegeként.
A kínai nyelvű szingapúri lap a délkelet-kínai Kuantung tartomány egyik kórházi orvosára hivatkozik, aki ott találkozott először, még jóval a járvány elterjedése és a betegség ismertté válása előtt azzal a tünetegyüttessel, amelyet később súlyos, akut légzőszervi szindrómának (Severe Acute Respiratory Syndrome), angol nevének kezdőbetűivel rövidítve SARS-nak neveztek el. A páciens, akit a lapnak nyilatkozó orvos először kezelt ilyen tünetekkel, az említett sencseni étterem 35 éves szakácsa. A betegség hamar átterjedt róla több orvosra és ápolónőre, és megkapta a páciens néhány rokona is. A professzor nagyon valószínűnek tartja, hogy a szakács az étteremben feldolgozott állatok valamelyikétől kapott fertőzést. "Az állatok szervezetében élő, emberre általában veszélytelen vírusok némelyike hirtelen nagyon veszélyessé válhat az emberre, ha mutációkat hoz létre" - mondta a lapnak az orvos. Különösen fennáll a fertőzés veszélye, ha nyersen fogyasztják a vírusgazda állat húsát, márpedig bizonyos vadon élő állatok húsának nyersen fogyasztása elterjedt szokás a délkelet-kínai ínyencek körében. Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) szakértői küldöttsége Kuangtung tartományba kíván utazni a járvány eredetének kivizsgálására, négynapi pekingi várakozás után sem kaptak azonban engedélyt a kínai hatóságoktól az utazásra. A WHO-csapat egy német tagja, Wolfgang Preiser frankfurti víruskutató a dpa-nak adott nyilatkozatában nagyon valószínűnek nevezte a szingapúri lap által közölt feltevést. Az egyelőre gyógyíthatatlan betegség eddig 62 ember halálát okozta és 1800 személyt fertőzött meg világszerte. (MTI)