Politikai tanácsadó Wyplosz szerint az az akadémiai közgazdász, "akinek közvetlen befolyása van a politika csinálóira, de nincs feltétlenül olyan pozícióban, hogy magukat a döntéseket meghozhassa". A lengyel származású professzor szerint ahhoz, hogy egy közgazdász jó politikai tanácsadó legyen, mindenekelőtt tudnia kell tisztán érvelni és érthetően előadni az ötleteit, hiszen a közgazdaságtanban ismeretes szakszavakkal, rövidítésekkel és kifejezésekkel (NAIRU, Lucas-féle kritika vagy a Pareto-hatékonyság) a politikus nem feltétlenül tud mit kezdeni. Ugyancsak nem árt, ha a konzulens felismeri, hogy a politikusnak pontosan mire van szüksége. "A tanácsadás nem jelent pártfogást" - írja Wyplosz: a tanácsadónak őszintén, tudásához mérten kell feltárnia egy-egy kérdés összes aspektusát, a helytelenül meghozott politikusi döntés ugyanis a későbbiekben komoly áldozatokkal járhat.
Épp ezért, bár a közgazdák előszeretettel érvelnek a hatékonysággal, a jó tanácsadónak azt is fel kell ismernie, hol van a közgazdasági érvrendszer érvényességének határa. "Néha azt gondolom, hogy magammal kéne vinnem a közgazdász tanácsadóimat a választói körzetembe, hogy végre érzékelhessék az emberi oldalát azoknak a témáknak, amelyeket tudományosan elemzenek, gyakran mindenfajta könyörületesség hiányában" - idéz egy amerikai politikust a tanulmány. Végül, de korántsem utolsósorban, a jó tanácsadónak megfelelő szaktudással kell bírnia, jó közgazdásznak lennie, akit szakmája elismer. "Bár mindenki tudja, hogy a politikában szóbakerülő témákhoz elegendő egy első évfolyamos közgazdasági alapkönyv is, a széles látókörhöz ismerni kell a leggyakoribb állítások ellenérveit, a korábbi népszerű elméletek gyakorlati megvalósulásainak tapasztalatait és az egyes részterületek szaktudósainak véleményét is" - vélekedik Wyplosz.
Magyarországon ma Gyurcsány Ferenc a legismertebb közgazdász, aki politikus mellé szegődött tanácsadónak: az Altus Befektetési Rt. tulajdonosa Medgyessy Péter kormányfő bizalmasa, s május 19-étől sportminiszterként Jánosi György helyébe lép. „Teljesen független vagyok, (még) nincsenek politikai ambícióim. Nem vagyok zsarolható; mivel nem posztról, hanem ügyről van szó, nincs szükségem kétes kompromisszumokra" - jellemezte pozícióját a tanácsadó nemrégiben a Frankfurter Allgemeine Zeitung című német lapnak. Gyurcsány Ferenc egyetemi és főiskolai tanulmányait Pécsett végezte, eredeti foglalkozása tanár, közgazdász. Magasrangú KISZ-titkárból 1990-től a Creditum Pénzügyi Tanácsadó Kft. munkatársa, 1992-ben az Eurocorp Nemzetközi Pénzügyi Rt. igazgatója lett. 1992-ben alapította meg az Altus Befektetési Rt.-t, amelynek iparvállalatokban vannak különböző nagyságú részesedései; Gyurcsányt sokan a száz leggazdagabb magyar ember közé sorolják. Medgyessy Péterrel régóta szoros kapcsolatot ápol, 1998-ban lett az MSZP tagja, márciusban a párt országos választmányába is beválasztották.
Ön szerint Gyurcsány megfelel a ideális politikai tanácsadó Charles Wyplosz által meghatározott képének?
Charles Wyplosz tanulmánya