Mindez elfelejtődik, mert a Művészetek Völgyének vonzása nagyobb, mint azt akár maguk a kitalálók gondolták volna. Olyan nincs, hogy egy nyár Kapolcs nélkül teljen. Ami azt illeti, a fesztivál sok minden elkövet, hogy felfrissítse önmagát. A kultúra fogalmát egyre tágabban értelmezik, gasztronómia, kézműves-ipar, divat és életforma is beleértve mostmár, sőt, idén alternatív, zöld és alter-globalista mozgalmak, kultúrák is képviseltetik magukat.
Persze marad azért hagyományos kínálat is: zene, színház, képzőművészet. Lássuk, mi az, ami a nyitó napok programjában izgalmasnak tűnik!
Indítsunk bulival!
Július 23, péntek; 21.00 Öcs, Kőfejtő: Janis Joplin Emlékzenekar. Három karcos hangú hősnő, Keresztes Ildikó, a Peruból elszármazott Sonia és az ösztönösen zseniális Garda Zsuzsa főszereplésével. Cry, cry, baby!
A másnap
Kapolcson minden reggel közös jógával indul a nap. Nem is árt az ilyesmi, aki pihenni jön a Völgybe, hamar rájön, a kultúrafogyasztás igenis reggeltől-estig tartó munka. A szombat (július 24.) Taliándörögdön a reneszánsz időutazás jegyében telik, Kapolcson pedig a lélekápolás jegyében; közös meditáció, ima, kinek-kinek világnézete szerint. Öcsön azonban, hogy kerek legyen a világ, a katasztrófák természetéről és előfordulásáról lesz szó (15.00, Közösségi Ház). A súlyos témát aztán Ef. Zámbó és az Analóg Indiánok (21.00), valamint Müller Péter és a Sziámi zenekar (23.00) oldják fel a Kőfejtőben tartandó koncerten.
Alternatívák
Taliándörögdön vasárnap (július 25.) az alternatív gondolkodásmódok és életformák lehetőségei, kérdései kerülnek terítékre. Délutántól estig a Mogyorók Házában: A pécsi szál - Valóság-Változatok; beszélgetés a PTE BTK Kommunikációs Tanszéke szervezésében.
Szó lesz a kommunikáció és a médiumok antropológiájáról, a tér archeológiájáról, a lokális termelés és fogyasztás gyakorlatáról, a helyspecifikus művészetről. A témákhoz kapcsolt képzőművészeti program is lesz: Land-art-land-scape; kiállítások, installációk, dokumentum filmek. Válogatás bölcsész és képzőművész hallgatók közös projektjeiből.
Ugyanott este, a Lehet más a társadalom - rendezvénysorozat létrehozói tartják kihelyezett estjüket. Globális Falu vagy Globális Faló?; filmvetítés 23.00-tól.
Operett-de nem úgy
Hétfőről egy koncertet ajánlunk. A Bárka Színház idei évada során bemutatta Witold Gombrowicz Operett című művét, s most az előadás dalait koncertszerű formában adják elő a színház művészei. Véleményünk szerint az előadásnál sokkal jobbak Faragó Béla zenéi, a szigorú ítész, Koltai Tamás mindezt így foglalta össze a Színház című lapban: "Parti Nagy Lajos dalszövegferdítéseivel együtt ez remek munka, ironikus, de mégsem parodikus, elbájoló, de nem elbódító, pszeudo, de valódinak ható, kancsal, de nem fancsali, félkulináris, félintellektuális, félszáraz-félédes - a legjobb Operett-zene, amit hallottam." (július 26. 19.00; Pula, Faluház)