Irodalmi weekend: programok négy napon át

Utolsó frissítés:

Tetszett a cikk?

Talán ez lesz az utolsó hétvége, amelyen még az indián nyárnak örülhetünk.

Talán ez lesz az utolsó hétvége, amelyen még az indián nyárnak örülhetünk. Hétvégi kortárs irodalmi programcsomagot állítottunk össze azoknak, akik ennek ellenére mégis a városban maradnak: könyvpremier, felolvasás, gender és kultúra, foci és irodalom; a kínálat a komolytól a könnyedebbig öleli fel a hétvége fővárosi irodalmi eseményeit. A programok és helyszínek között hosszabb-rövidebb séták javallottak a városban!

Csütörtök

Könyvbemutató délután négytől az Írók Boltjában (Bp, VI., Andrássy út 45.). Bitó László: Nekünk kell megváltanunk magunkat című kötetét mutatja be a közönségnek az Argumentum Kiadó. Bevezetőt mond Láng József, s a könyvbemutatón az Írók Boltja vendégei lesznek Polcz Alaine és V. Bálint Éva.

Este héttől az Andrássy út túloldalára várják az érdeklődőket: a Goethe Intézet rendezvénytermében (Bp, VI., Andrássy út 24.) Michael Roes, kortárs német prózaíró felolvasóestjét hallhatják. Az írót bemutatja és a beszélgetést Forgách András vezeti, az estet szinkrontolmácsolás kíséri. Michael Roes 1960-ban született az Alsó-Rajna vidéken. Pszichológiát, filozófiát és germanisztikát tanult Berlinben. Két évig rendező- és dramaturgasszisztens volt a berlini Schaubühne-n, majd Izraelbe utazott. A Negev sivatagban, egy táborban ismerte meg a beduinok életét. 1994-ben négy hónapot töltött el egy kutatóút keretében az arab félszigeten, Rub 'al-Khali-ban, a világ legnagyobb homoksivatagjában. Két évvel később megjelent Rub 'al-Khali, Leeres Viertel című regényéért elnyerte a Brémai Irodalmi Díjat. A Berlin Verlagnál több regénye jelent meg: Der Coup der Berdache (1999), Haut des Südens (2002) és a David Kanchelli (2001). 2004-ben mutatták be Der Coup der Berdache című regényének színpadi változatát Berlinben, az egykori Köztársasági Palotában. Idén jelent meg Nah Inverness című könyve. Michael Roes hazánkban a CEU vendége.

Csak látszólag nőknek szól a Tűsarok programja: többnapos rendezvénysorozatba kezdtek a Magyar Narancs mellékletének szerkesztői, alkotói. A Retorta Z'Art Galériában (Bp, V., Széchenyi utca 3.) nyílik meg Nők a falon kiállításuk: Szilágyi Lenke, Mucsy Szilvi, Kiss Nelly és Figuli Judit fotói, valamint Gőbölyös Luca installációi és Rutkai Bori horgolt víziói várják a látogatókat. A kiállítás november 2-től 7-ig tekinthető meg. A kiállításhoz más programok is kapcsolódnak: csütörtökön hattól Életutak és angyalok címmel Sisso beszélget a kiállító művészekkel, héttől Rutkai Bori Apokalipszis tréningje, kórussal.

Héttől az R. S. 9 Stúdiószínházban (Bp, VII., Rumbach Sebestyén u. 9.) is irodalmi programra várják a közönséget: az Ars Publica és vendégei - Vértelen párbaj címmel az egyesület őszi műsorának harmadik estjén elhangzanak Babiczky Tibor és Batári Gábor (AP-tag) versei, valamint Ficsku Pál és Paládi Zsolt (AP-tag) prózái. Az est moderátora Novák Valentin.

Péntek

Délután öttől egyszerre örülhetnek egy programnak az irodalomért és a fociért rajongók: M(ajdnem M)indent a Fociról címmel a győri MŰHELY folyóirat FOCI különszámának bemutatójára várnak mindenkit a Műcsarnok előadótermébe (Bp, XIV., Hősök tere). Az est moderátora Tarján Tamás, a szám szerzői közül felolvasnak Bratka László, Kiss Bendek, Kőrösi Zoltán, Kukorelly Endre, Kuroli László, Nagy Gabriella, Nagy Gáspár, Prágai Tamás, Szathmári István, Turczi István, Zalán Tibor. A folyóiratot bemutatja: Villányi László főszerkesztő, e szám szerkesztője. A lap a helyszínen megvásárolható.

A telematikus társadalom címmel az Artpool P60-ban (Bp, VI., Paulay Ede u. 60.) A telematikus társadalom: művészet a "negyedik dimenzióban" címen 26 országból 190 művész részvételével mutatja be őszi kutatási projektjét az Artpool. A nemzetközi kiállítás nyitva november 10., 12., 17., 19. (szerda és péntek 16-18-ig)

Hét órától Cocteau- Poulenc: Emberi hang című darabjával vendégeskedik a Bárka Színház Stúdiójában (Bp, VIII., Üllői út 82.) a Szolnoki Szigligeti Színház.

Szombat

Szombaton este hattól Feminizmus vagy provokáció? címmel a Retorta Z'Art Galériában (Bp, V., Széchenyi utca 3.) az Esztertáska szerzőcsapata beszélget Elfriede Jelinek Nobel-díjas regényéről, a Zongoratanárnőről, Pécsi Katalin irodalomtörténész vezetésével. Naszladi Éva színésznő olvas fel a regényből, s ha ez nem lenne elég, közben megtekinthető a Nők a falon című kiállítás is.

Vasárnap

Vasárnapra a nyugodt, otthonülős időszakra egy rádió és egy tévéműsort ajánlunk figyelmükbe: az MTV2-n este nyolctól Vörös István verse hangzik el a Verssor az utcazajban sorozatban (Fagyi, zebra, élettánc). A verset maga a költő mondja el. Ez a program akár ráhangolódást is jelenthet a fél kilenc előtt négy perccel a Bartók Rádióban kezdődő "Barátaim, gyertek ki a kertbe néha-nap..." című műsorhoz, amelyben Hegyi Béla, Nemes-Nagy Ágnes és Vas István versei hangzanak el. Közreműködnek: Gáspár Sándor, Nagy Anna, Rátóti Zoltán, Rékasi Károly és Végvári Tamás. Rendező: Sárospataki Zsuzsanna.