Brian Wilson az Év embere

Utolsó frissítés:

Szerző:

szerző:
MTI/hvg.hu
Tetszett a cikk?

Brian Wilsonnak, a Beach Boys együttes volt tagjának és szerzőjének ez az év nem várt visszatérést hozott: évtizedek után most fejezte be Smile című elfeledett albumát s 2004-ben az Év embere lett a MusiCare alapítvány szerint.

A MusiCare alapítványt a NARAS, az amarikai Hangrögzítő Művészetek és Tudományok Nemzeti Akadémiája 1989-ben hozta létre. A Beach Boys egykori tagjának a zene és a jótékonyság terén szerzett érdemeiért az év embere  elismerést adományozta a Musicare alapítvány. A díjat ugyanaz a testület ítéli oda, mint a Grammykat, s vélhetően Wilson zenei visszatérésének is szól a mostani díj. Az 52 éves Wilsonnak az elismerést közvetlenül a 47. Grammy-gála (2005. február 13.) előtti napokban adják át, s ez a Grammy "nagyhét" egyik kiemelkedő eseménye lesz.   Wilson harminchat év után bejezte és kiadta a Beach Boys-szal  1967-re
Befejezés harminchat év után
© www.warnermusic.hu
tervezett, ám soha ki nem adott Smile című albumát. A legendás Pet Sounds utánra tervezett lemez a popzene legnagyobb szabású konceptuális lemezei közt lehetett volna, ha a maga idejében jelenik meg. Ám a hatvanas évek meghatározó koncept-albuma végül is a 67-es Sgt. Pepper's Lonely Hearts Club Band lett, a Beatles korszakos műve.

Az 1961-ben, családi alapon létrejött Beach Boys együttesben Brian basszusgitáron és billentyűs hangszereken játszott, zenét szerzett és persze testvéreivel együtt énekelt, hiszen ők hárman Carllal és Dennis-szel , no meg unokatestvérükkel, Mike Love-val és barátjukkal, Al Jardinnel alkották meg és énekelték a popzene máig legeredetibb vokálszólamait. A Beach Boys egyik legismertebb dalát, a Good Vibrations-t a Smile beharangozójának szánta, ám a lemez nem jelent meg, Brian Wilson pedig idegösszeomlást kapott, s kezdetét vette magánéletének legnehezebb időszaka.

A The Guardian riporterének Wilson így jellemezte az album dalait: "Tinédzser-szimfóniák az Istenhez." A zenekar többi tagja a hatvanas évek végén nagyon nem szerette Wilson kaleidoszkópszerű, monstre zenei vállalkozását, amely az amerikai pophagyományra és a gershwini komolyzenére is reflektált; ezért is maradt dobozban annak idején a Smile.