Az adatbázis célja, hogy átfogó képet nyújtson a kárpát-medencei magyar kulturális intézményekről, szervezetekről, azok szakmai tevékenységéről és gazdálkodásáról - mondta Mandel Kinga, a kutatás egyik koordinátora.
"A magyar kultúra határon túli intézményrendszere" című kutatás a kulturális tárca kezdeményezésére 2003-ban indult, a kisebbségkutató intézet által megtervezett és koordinált munka tavaly fejeződött be.
Mint Mandel Kinga rámutatott: ilyen adatbázis először készült, a hét szomszédos ország magyarlakta vidékeinek kulturális intézményeit vették számba.
Az anyag, a gazdasági adatok kivételével napokon belül elérhető lesz a www.mtaki.hu internetes oldalon.
A folyamatosan frissíteni kívánt adatbázisban jelenleg mintegy kétezer intézmény, szervezet szerepel, az összeállítás további, több mint háromezer címét közli.
A szervezők által az MTI-hez eljuttatott egyik tanulmány szerint a felmérések az mutatják, hogy a határon túli magyar kultúra és közművelődés a magyarországihoz hasonlóan egyre inkább fesztivál- és rendezvényközpontú. Ez részben a támogatási politika logikájának következménye, részben pedig a földrajzi, regionális adottságokkal függ össze - olvasható Szarka László elemzésében.