Bombariadó és párbeszéd a Trianon-film romániai bemutatóján

Utolsó frissítés:

Szerző:

szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Az Antenna 1 román magántelevízió-csatornán mutatták be Koltay Gábor Trianon című filmjét szerda este. Vetítés közben tűzszerészek vizsgálták át a tévészékházat, de a bombariadó vaklárma volt.

A tévécsatorna esti hiradójában úgy konferálták fel a bemutatandó filmet, mint „irredenta irányvonalú" alkotást.  A vetítést követő beszélgető műsorban a román sérelmek is szóba kerültek. A Trianon sugárzása közben tűzszerészek vizsgálták át az Antenna 1 székházát, mert egy, még nem azonosított férfi, személyesen közölte a bukaresti repülőtéren, hogy bomba van a tévé egyik irodájában. Vaklárma volt, a férfit keresik Bukarestben.
 
A film megtekintése után a Marius Tuca műsorvezető nevével fémjelzett beszélgető műsorban vitatták meg a látottakat a meghívott vendégek. A vitában Koltay Gábor rendező és Raffay Ernő történész mellett részt vett három, ismert politikaielemző-újságíró és a hagyományos román történelemszemlélet képviselője, Florin Constantiniu professzor.

"Sokkoló ez a film, lecke arról, hogy miként látják, értelmezik a magyarok Trianont" - nyitotta meg a beszélgetést Marius Tuca újságíró, az est házigazdája. Ismerem a két világháború közötti magyar revizionizmust, propagandájának minden eleme fellelhető a filmben - mondta Florin Constantiniu professzor, aki szerint Koltay Gábor alkotása rossz szolgálatot tesz, a megbékélés helyett, újra vitát nyit a román-magyar viszonyban.

A bukaresti újságírók szerint helye van a vitának, a beszélgetés során ketten is úgy értékelték, hogy rendkívül hasznos volt a románok számára, akik láthatták, a filmben szó sincs Erdély visszaköveteléséről, de megismerhették a magyar Trianon-szindrómát. Egyikük európai integrációellenességet érzékelt a filmben, és volt, aki döbbenetesnek tartotta a belőle áradó fájdalmat. A román sérelmek is szóba kerültek a meglehetősen feszült hangulatú vitában.

Koltay Gábor és Raffay Ernő cáfolta az Európa-ellenességet hangoztató állítást, mindvégig azt hangsúlyozták, hogy csak a múlt ismeretében, egyenes beszéddel, a kisebbségi jogok széleskörű alkalmazásával lehet európai jövőt építeni. "Történelmi jelentőségű, hogy elkezdődött a vita egy román tévéműsorban - mondta Raffay Ernő.

A műsoridő alatt rengeteg nézői üzenet is érkezett. Nem idéztek belőlük, de utaltak rá, hogy volt hálás, és jóval több elítélő, fenyegetőző megnyilatkozás is.