Drótkerítéssel elzárt, fertőzött folyó Robert Knoth fotója © Greenpeace.hu |
Majak, Moszkvától 1.400 kilométerre, a kazahsztáni határ közelében fekszik. A településen létesített atomkombinát 1940-ben kezdte meg működését azzal a céllal, hogy plutóniumot termeljen. A település egyben a nukleáris fűtőanyag feldolgozásának is az oroszországi központja. Ebbe a komplexumban szállították 1998-ig a Paksi Atomerőműben elhasználódott fűtőanyagot is.
A 2.500 lakosú településen élő nők fele meddő, a csecsemők egyharmada valamilyen rendellenességgel jön a világra, és nagyon sokan szenvednek rákban. A település melletti folyó drótkerítéssel van elzárva, mert rádioaktív szennyeződés érte.
Minden harmadik lakos sérült Robert Knoth fotója © Greenpeace.hu |
Mezei Csaba, a kiállítás egyik szervezője szerint a kiégett fűtőelemek elhelyezése megoldatlan, a fertőzött építőanyagok, az elhasználódott védőfelszerelések elhelyezésére napjainkban nincs jó és tökéletes megoldás.
Kijelentette: "A Magyarországon keletkezett atomhulladékot Pakson, ideiglenes tárolókban tárolják, melyek lassan megtelnek" A céljuk az - mint mondotta - hogy a távlatokban ne keletkezzen nukleáris hulladék. "Ez nem azt jelenti, hogy azonnal zárják be Paksot, de alapvetően azt szeretnénk elérni, hogy ne hosszabbítsák meg az élettartamát" - mondta a Greenpeace-aktivista, aki szerint az alternatív energiaforrásokkal kellene felváltani a ma nálunk is elterjedt technológiákat.
Baja után Kalocsán, majd április 1-jén és 2-án Kecskeméten látható a kamionban berendezett kiállítás.