"Az 1,7 milliárd forint szétosztásáról szóló belső lista tanúsága szerint olyan filmrendezők kapták meg a 120 milliós maximális támogatást, akik hiányosan adták be pályázatukat, és olyan már bemutatott filmek jutottak több tízmilliós dotációhoz, amelyek nem tudták teljesíteni a beígért nézőszámot, vagyis megbuktak" - olvasható az internetes hírportálon.
"Bozóki András kulturális miniszter, mint az MMK egyik alapítójának - a kormánynak - a képviselője, az MMK Kuratóriumának 2005. április 14-i ülésén az NKÖM képviselője útján kezdeményezte a közalapítvánnyal kapcsolatban a sajtóban megjelent állítások haladéktalan kivizsgálását" - tartalmazza a szaktárca kommünikéje.
A miniszter azt kérte a kuratóriumtól, hogy a vizsgálat eredményéről mind az alapítókat, mind a közvéleményt mielőbb tájékoztassák.
A Fidesz csütörtökön közölte: az Állami Számvevőszékhez és az ügyészséghez fordulnak az MMK pályázati döntése kapcsán.
Halász János a nyilvánosságra került adatok alapján egyértelműnek nevezte: az MMK testülete alkalmatlanná vált arra a feladatra, hogy a magyar filmkészítésre szánt közpénzekről döntsön, "hiszen a közalapítvány működésére a korrupció árnyéka vetül".
Grunwalsky Ferenc, az MMK kuratóriumi elnöke az MTI-nek nyilatkozva pénteken cáfolta, hogy szabálytalanságok történtek volna a Magyar Mozgókép Közalapítványnál a játékfilmgyártásra kiírt pályázat elbírálása során.
"Az egészről az a véleményem, hogy mondvacsinált ügyön vitatkozunk, miközben semmit sem bizonyítanak" - mondta, azt vélelmezve: valamiért bizalmatlanságot akarnak kelteni "valakik" az alapítvány körül.
Kiemelte, hogy nincs szó bizonyos filmek utólagos támogatásáról, a bemutatott filmeknek a támogatást már előbb megítélték. Hangsúlyozta továbbá, minden pályázat esetében van pótlási lehetőség, és - bár lehet, hogy valaki tényleg félórát késett a beadással - a határnapot nem lépték túl.