A Fonogram menetrendje |
A kiadók az elmúlt két naptári évben megjelent kiadványaikat nevezhették, ha az előző évben nem kerültek a végső öt jelölt közé. A jelölés először a 2004-es eladási példányszámok alapján történt, majd a média képviselőiből álló jelölőbizottság, végül a lemezkiadók Fonogram és Slágerlista Bizottságának hét tagja ismét rangsorolta a lemezeket. A listák összesítése alapján alakult ki kategóriánként a végső öt jelölt. |
A Heaven Street Sevent két főiskolai hallgató, Szűcs Krisztián és Németh Róbert alakította 1995 elején. Kezdetben angol nyelven énekeltek, s zenéjükben eleven volt a britpop hatása. A zenekar 1998-as Budapest Dolls című lemezén hallhatók először magyar nyelvű dalok, s azóta idehaza magyar nyelven énekelnek. Többször turnézták körbe az országot, de játszottak Erdélyben, Szlovákiában, Ausztriában, Németországban is. Öt albumuk jelent meg, a legutóbbi, a Szállj ki és gyalogolj másfél év műhelymunka után tavaly jött ki.
Az év külföldi rock albuma a Green Day American Idiot című lemeze. Zsédenyi Adrienn Zséda vu című megjelent korongjával az év hazai popalbuma kategóriában nyert. A külföldi poplemezek közül a Keane együttes Hopes and Fears című albuma volt a befutó.
A külföldi rap vagy hip hop lemezek kategóriájában Nelly Sweatje nyert, a hazai rap vagy hip-hop albumok legjobbja Majkától a Történt, ami történt. A legjobb hazai modern rockalbum Jamie Winchester és Hrutka Róbert Wood and Strings című lemeze , a külföldi modern rock kategóriában a Hoobastank The Reason című albuma nyert.
A Heaven Street Seven, előtérben Szűcs Krisztián énekes-gitáros A "legbritebb" magyar zenekar © hs7.hu |
Az év legjobb hazai hagyományos szórakoztató zenei albuma Matyi és a Hegedűs 50 pengő című lemeze.
Az év jazzlemezét a Balázs Elemér Group készítette (Refracting Sounds).
A hazai world music lemezek között a Ghymes Éghymese című lemeze a díjazott. A gyermekalbumok között Halász Judit Minden felnőtt volt egyszer gyerek kapta a Fonogramot.
A hazai filmzenék között a Kontroll, a külföldiek között a Gyűrűk ura 3. részének, A király visszatér-nek a zenéje lett a nyertes.
Az év felfedezettje Gáspár Laci Hagyd meg nekem a dalt. című lemezével. Az év dala a Tankcsapda Örökké tart című produkciója lett.