VOLT: buli a nyugati végeken

Utolsó frissítés:

Tetszett a cikk?

Valaha egy szép reményekkel induló popkulturális lap volt a VOLT, afféle magyar Village Voice, vagy Rolling Stone magazin. A lap lett a soproni fesztivál névadója, aztán a lap kimúlt, az esemény túlélt. Előbbi stábjából ma a WAN2-nál munkálkodnak, utóbbi maradt, ami volt: VOLT. Csak kicsit kinőtte magát.

Megfáradt szervező egy sátorban
Fülöp Zoltán
© Bogdán Gergely-Zsolnai Máté
A fesztiválsorozatot 1993-ban indította két soproni fiatal, Lobenwein Norbert és Fülöp Zoltán. A rendezvény, amelynek egy korabeli magazin a névadója, túlélte a lapot és kinőtte önmagát. Ma a Sziget stábjával rendezik az évente egyre nagyobb stílű bulit.

Zuhogott, akárcsak tavaly, de a zord idő senkit se érdekelt, mert játszott a Stereo MC’s, Sergent Garcia, a Thievery Corporation, a Client, az újjáéledt Európa Kiadó, a sosem fáradó Hobó, a magyar mezőny derékhada, a Bikini, Ákos, a Tankcsapda, a Kispál és a Borz, az Anima Sound System, valamint az elektro-színtérről a világhírű Roni Size, az országos hírű Karányi és Zagar is. A sort folytathatnánk a három nap seregnyi közreműködőjével. A VOLT múltjáról és jelenéről a hvg.hu az  egyik alapító- főszervezőt, Fülöp Zoltánt kérdezte.

hvg.hu: Mikor volt az első VOLT?

Fülöp Zoltán: 1993-ban hoztuk létre a VOLT Fesztivált. Ekkor ezt egy egyszínpados, eredetileg hat fellépős rendezvénynek szántuk, amelyet a soproni sportcsarnokban rendeztünk meg. Mivel az Európa Kiadó sajnos lemondta a fellépést, ezért csak öt zenekar jött el végül, és körülbelül hat-hétszáz vendég vett részt ezen az eseményen. A belépőjegyek párszáz forintba kerültek. Akkoriban komoly szponzorációnak számított, hogy kaptunk kölcsönbe  helyi vállalkozóktól ötezer forintot, de azt is vissza kellett adnunk, tehát tulajdonképpen inkább előfinanszírozás volt ez.

Buli lesz, ha eső nem lesz...

A VOLT 2002-ben került ki a szabadba, vagyis azóta a Lővér Camping a helyszíne. Ebben az évben 5 játszóhelyen 100 fellépő volt, és 20 ezer néző volt kíváncsi a programokra. Idén 20 játszóhelyen 200 közreműködőt és 45 ezer nézőt köszönthetett a fesztivál. Az összköltségvetés 200 millió forint volt. A "nagy testvér", a Sziget fesztivál 2004-ben 1,45 millárdos büdzsével dolgozott, az össz-nézőszám 369 ezer volt. Az idei Sziget-számok természetesen még csak várt adatok: 1,8 millárdos büdzsé és 400 ezer néző. Ha nem esik.

Forrás: VOLT, Sziget

hvg.hu: Honnan származik a VOLT elnevezés?

F.Z.: A kilencvenes évek legelején egy popkulturális magazin viselte a VOLT nevet. Sajátos hangvételű cikkeket jelentetett meg a popzenei kultúráról, és ehhez különleges megjelenés tartozott, A3-as, óriási méretben, fekete-fehérben került az olvasók elé. Úgy éreztük, hogy a lap szellemisége, kulturális beállítottsága, világképe hasonlít a mi  elképzeléseinkhez, ezért vettük át a nevet és a logót is. Egy ilyen típusú underground magazint nem lehetett - megjegyzem, ma sem lehet - folyamatosan finanszírozni, egy idő után megszűnt. Többször tervbe vettük a VOLT magazin újraindítását, idén is, de végül egy dvd-vel kombinált kiadvány jelent meg. Nem adtuk fel a reményt, jövőre, vagy talán két év múlva, a tizenöt éves születésnapunkra sikerül újraéleszteni a magazint.

hvg.hu: Bizonytalannak tűnt, hogy a fővárostól messze hogyan él meg egy  növekedni akaró fesztivál.

F.Z.: A napot, amikor kezdtünk, 1993 április 4-ét, Müller Péter az elszabadulás napjaként aposztrofálta. Folyamatosan gazdagodott a program és ezzel párhuzamosan nőtt a nézőszám. Kilenc év után aztán valóban végkép szűknek bizonyult a helyszín, még úgyis, hogy sátrakat állítottunk a csarnokok mellé. Amikor 2001-ben kiraktuk a megtelt táblát, tudtuk, hogy nincs tovább, vagyis, hogy ki kell lépnünk a szabadba. Így azután 2002-től változott az időpont és a helyszín: évente júliusban, a Lővér campingben kerül sorra a rendezvény. Segített persze, hogy Norberttel együtt számos más kulturális esemény, igy a Sopron Fesztivál, továbbá Nincs egy hely néven futó buli rendezésében is szerepet vállaltunk. Sopron város vezetősége felismerte a ma már nemzetközi hírű fesztivál jótékony hatását, és már második éve szponzorál bennünket, idén 2,5 millióval.

hvg.hu: Kaptok emellé állami támogatást is?

F.Z.: Az idén nem kaptunk közvetlen állami támogatást. Mivel a jegybevételekből nem lehet finanszírozni egy ilyen eseményt – ez amúgy szinte minden kulturális eseményre igaz – szponzorokra támaszkodunk. Összesen huszonhét szponzorunk volt ebben az évben.

hvg.hu: Mezőtúr, Hegyalja, Efott; a fesztiválozás virágkorát éli ebben az országban. Végülis miben különböztök a többiektől?

F.Z.: Nyitottabbak és eklektikusabbak vagyunk. Annyira, hogy nem kell megmagyaráznunk, mit keres egy fesztiválon az R-Go, az Edda, vagy Ákos, aztán az elektronikus zenei szcénából érkező DJ-k, olyan rock bandák, mint a Tankcsapda vagy a Kispál és a Borz. Tehát olyan nyitott fesztiválban gondolkodunk, amely korlátok nélkül vállal különféle zenei stílusirányzatokat és kulturális kísérőprogramokat: kávéházi beszélgetéseket, filmvetítéseket, fórumokat, mint például a Nagy Könyv projekt, az e-Magyarország Roadshow, vagy a családosoknak szánt gyerekprogramok. 

hvg.hu: Az egész mégis nagyon hasonlít mindarra, amit a Sziget kínál. Ráadásul most már formálisan is együttműködtök. Nem lett a VOLT valamiféle elő-Sziget, vagy a Sziget-kistestvér?

F.Z.: Azért a mi rendezvényünk más, intimebb, éppen a környezet miatt. Vannak kifejezetten visszatérő "voltozók", akik ide eljönnek három napra sátorral, de a Hajógyári szigetre nem költöznek ki. És minthogy a VOLT Sopronban van, regionális buli lett, Ausztriából is vonz látogatókat. Amikor a VOLT kiköltözött a szabadba, akkor döntöttünk úgy, hogy ez már túlságosan nagy falat, és bevisszük a Sziget-iroda égisze alá fesztiválunkat. Azóta ők adják a know-how-t és a háttérstruktúrát, de a fesztivált változatlanul a mi 5-6 fős projektirodánk menedzseli; igaz, 35-40 főre bővül a szervezői gárda a fesztivál ideje alatt. Egyébként a komplett stáb a forgalomirányítóktól egészen a főszervezőkig körülbelül ezer fő.

Zsolnai Máté