Az MNF szűk körű sajtótájékoztató keretében mutatta be új raktárát nemrég, melynek felépítéséhez a Nemzeti Kulturális Örökség Minisztériuma nyújtott anyagi támogatást, pontosan 45 millió forintot. Az épület helyén korábban két régi garázs állt. Az átadáskor elhangzott: ugyan érkeztek javaslatok, melyek szerint korszerűbb és jobb lett volna mélyraktárt építtetni, de az anyagi keretek ezt nem tetté lehetővé.
Geréb Anna, a MNF volt archivátora, akit a másfél éve hangoztatott, filmtárolással kapcsolatos véleménye miatt fegyelmi eljárás során felfüggesztettek, majd elbocsátottak, a hvg.hu kérdésére annyit fűzött hozzá az új raktárhoz: különösebb változást nem hoz az új - bevallottan csak néhány évre elegendő tárhelyet biztosító - épület, célja csupán az önreklámozás. Szerinte mindössze a mulasztások eltussolása történt meg.
A Filmarchívum új raktárat kapott Feltekercselt múlt © sxc.hu |
Természetesen a raktározással, illetve a volt munkatársával zajló jogvitával kapcsolatosan Gyürey Verát is megkerestük. Ám a hvg.hu-nak adott nyilatkozatát a cikkünk közlése előtti egyeztetés során sajtóreferense, Fejes Katalin útján teljes egészében visszavonta. Sajnálatos módon az igazgatónő az új raktárral kapcsolatos mondatainak közléséhez sem járult hozzá.
Első fok |
Geréb Anna, miután az MNF fegyelmi eljárással felfüggesztette, bíróságra vitte az ügyet. Első fokon múlt csütörtökön született meg az ítélet, amely szerint a Munkaügyi Bíróság az elbocsátó fegyelmi határozatot helyben hagyta - Geréb Anna tájékoztatása szerint annak elismerésével, hogy a beadványában foglaltakat az MNF nem tudta cáfolni. |
A tárolási problémákra és az archívumban történtekre mintha rímelne az Országos Széchenyi Könyvtárban (OSZK) nemrég kirobbant botrány. Mint ismeretes: a könyvtárban lévő régi, feldolgozatlan kisnyomtatványok egy részét egy mikrobiológiai vizsgálat annyira megrongálódottnak ítélte, hogy célszerűnek tartotta felszámolásukat. Az intézmény ennek ellenére bedarálta az egész gyűjteményt, amelyben a főigazgató szerint csak másodpéldányok voltak. Közben az ügyet nyilvánosság elé vivő könyvtárosok állítják, hogy azok pótolhatatlan vállalati, egyházi és egyesületi kisnyomtatványok voltak. Az ügyben azóta a kulturális minisztérium vizsgálatot rendelt el. Ilyen vizsgálat az MNF-ben ezidáig nem történt.
Mennyiért hozzáférhető? |
A Filmarchívumban levő filmek közül - minthogy azok állami tulajdonban vannak - bárki szemezgethet egy vetítés erejéig. Két helyszínen is megtekinthetők az alkotások: az Örökmozgó Filmmúzeumban (ÖM), illetve a Magyar Nemzeti Filmarchívum vetítőtermében. Az ÖM aktuális havi műsora a helyszínen, vagy interneten is elérhető, illetve rendelkezésre áll még egy – főleg magyar alkotásokból álló - filmállomány is. Ha azonban egyéb filmeket szeretne megnézni az érdeklődő, annak módja az archívumba való bejelentkezéssel kezdődik – jobb esetben, ha tudjuk a keresett film címét, telefonon, vagy személyesen, mert a meglévő filmeket összegző lista csak helyben elérhető. Az ügymenet általában 2-3 napot vesz igénybe, mert, mint az archívum egyik munkatársa elmondta: nagy az ilyen irányú érdeklődés. S hogy mindez mennyibe kerül? Ha szerencsénk van és a keresett filmet kazettán is tárolják, helyben való megtekintésre „kibérelhetjük” azt 570 forintért óráként. Ennél mélyebbre kell a zsebünkbe nyúlnunk, ha olyan kópiára vagyunk kíváncsiak, amelyet csak celluloidon tárol az intézet. Ennek ugyanis megkérik az árát: játékfilm esetében 12018 forintot; híradóért, rövid- vagy dokumentumfilmért pedig 8223 forintot. Online katalógusuk nincs, a filmek listája az intézetben nézhető meg. |